Sehnat řemeslníka nebo firmu na práci je stále těžší a těžší. Zakázek mají hodně, čekací doby na ně jsou dlouhé nebo je firmy rovnou odmítnou. Problém se dotýká lidí i měst.

Své o tom ví například Jana Veselá ze Žatce. V panelovém domě chtěla zrekonstruovat bytové jádro, tedy předělat kuchyni, koupelnu a záchod. „Sháněli jsme s manželem nějakou firmu nebo řemeslníka. Nabízeli, že přijdou nejdřív za čtvrt roku. Nezbylo nám nic jiného než počkat,“ sdělila.

Její slova potvrdil žatecký řemeslník Petr Kalmus, který se zabývá stavebními pracemi včetně zmíněných rekonstrukcí bytových jader. „Řemeslníků je málo, práce hodně. Dělám to jedenáct let, za poslední tři čtyři roky je to enormní. Čekací doby jsou až čtyři měsíce,“ popsal.

Podobně hovořil i projektant Břetislav Sedláček ze Žatce. „Za dvanáct let, co v tomto oboru pracuji, mám nyní nejvíc práce, nikdy dřív to takové nebylo. Týdně musím odmítnout tak tři zakázky,“ řekl.

Podle jeho slov je největší problém sehnat projektanta hlavně u menších staveb, třeba na stavbu garáže, přestavby v panelových domech nebo dnes dotované instalace dešťových nádrží u rodinných domů. „S tím, jak chybí kvalitní řemeslníci, se setkávám, že značně upadá kvalita odvedených prací na stavbách,“ uvedl další problém.

Nezájem o veřejné zakázky

Nedostatečné kapacity firem dělají potíže také městům a obcím. Ceny veřejných zakázek rostou, případně se do soutěží nikdo nehlásí, protože stavební firmy nemají lidi a kapacity.

„Od loňského roku je znatelně menší počet uchazečů o veřejné zakázky. Alespoň jedna nabídka ale většinou přijde,“ přiblížila vedoucí odboru rozvoje města žatecké radnice Kateřina Mazánková. „Ze zkušenosti vím, že je dnes problém s konkrétními řemeslnými pracemi a dodávkou materiálů,“ dodala.

Radnice tak občas musejí některé investice odkládat. V Žatci to byla například rekonstrukce elektroinstalace a výměna světel v jedné z budov v Mateřské školce U Jezu v Podměstí. Radnice vypsala výběrové řízení loni dvakrát, nikdo se do nich nepřihlásil. Nezbylo nic jiného než investici o rok odložit.

Podobné zkušenosti mají i v Lounech. Letos tam chtěli zkultivovat prostor u pramenu Luna. „Výběrové řízení na tuto akci jsme vyhlásili třikrát. V prvním a druhém nepřišla žádná nabídka,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Při třetím výběrovém řízení přišly na městský úřad dvě nabídky. Jedna neúplná, druhá s cenou 478 tisíc korun. Odhad nákladů dle rozpočtu projektanta přitom činil 260 tisíc korun. „Členové investiční komise se shodli, že s ohledem na takové navýšení nedoporučí akci realizovat,“ dodala Sunkovská. Konečné slovo budou mít v druhé půli září lounští radní.