Na první pohled se to pro oba zdá výhodné. Zaměstnavatel ušetří za odvody do státní kasy, zbude mu více peněz, jež může použít jinde, nemusí nikde nic vyplňovat, nemusí si dělat starosti s „nějakými zákony“. Zaměstnanec dostane peníze na ruku, žádné daně neplatí. Ale… takový člověk okrádá vlastně sám sebe, nemá důchodové ani zdravotní pojištění, nic ho nechrání, zacházet s ním může firma libovolně – a často ne v rukavičkách. I přesto je zaměstnání načerno i v okrese Louny častým jevem.

„Minulý rok Úřad práce Louny provedl šedesát kontrol zaměřených na nelegální práci. Uloženo bylo sedmnáct pokut v celkové výši 270 tisíc korun,“ uvedla na dotaz Deníku Kateřina Veselá, vedoucí kontrolně – právního oddělení Úřadu práce v Lounech. Případy nelegálního zaměstnávání se úřadu práce často daří odhalovat. Řada dalších podvodníků ale přesto uniká, zejména pokud se jedná o menší firmy, kde se vše lépe utají. „Nelegální práce je v okrese Louny samozřejmě problémem. Také proto úřad od září 2010 kontroly zintenzivnil,“ pokračovala.

Po práci načerno jsou často nuceni sáhnout lidé zoufalí ze své sociální a finanční situace. Také se často jedná o nekvalifikované zahraniční dělníky. I proto úřad práce spolupracuje při neohlášených kontrolách s cizineckou policií, živnostenským úřadem a Českou správou sociálního zabezpečení. „V minulém roce bylo zjištěno při nelegální práci dvanáct cizinců, z toho bylo osm Vietnamců, tři Ukrajinci a jeden občan Číny. Dále bylo zjištěno pět občanů České republiky při práci načerno,“ vypočetla sedmnáct případů, kdy zaměstnavatelé porušovali zákon, Kateřina Veselá.

Notoricky známé výmluvy

A jaké jsou nejčastější výmluvy, když je „zaměstnanec“ chycen? „Přistižení lidé často tvrdí, že jde jen o krátkou přátelskou výpomoc, za kterou pracovník nedostává žádnou odměnu. Říkají také, že jsou na pracovišti první den a zatím si jen práci zkouší a podobně,“ dodala Veselá.

Pracovat načerno se přitom vůbec nemusí vyplatit. Nejenže „zaměstnanec“ není nijak chráněn zákonem, nemá zaplacené pojištění a pokud bude přistižen, hrozí mu navíc vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání u úřadu práce. Tím přijde i o podporu v nezaměstnanosti, případně sociální dávky.

→ Úřad práce Louny loni provedl v terénu šedesát kontrol, to je v průměru pět za měsíc
→ při nelegálním zaměstnávání bylo přistiženo sedmnáct lidí
→ dvanáct z nich byli cizinci a zbylých pět čeští občané
→ zaměstnavatelé dostali za obcházení zákona od úřadu pokuty za celkem 300 tisíc korun