Kuriozní zákrok mají za sebou strážníci městské policie v Žatci. Ve středu 3. května před půl šestou odpoledne oznámil na tísňovou linku 156 majitel rodinného domu v Chomutovské ulici, že mu po zahradě pobíhá vietnamské prase, které není jeho. Hlídka strážníků na místě zvíře odchytla a převezla prase do svých záchytných kotců.

Čuník skončil v útulku

Majitel prasete zatím nebyl zjištěn. "Strážníci hledali jeho majitele, vyptávali se v okolí, ale nepodařilo se ho zjistit. Prase bylo nakonec převezeno do útulku v Jimlíně, se kterým máme smlouvu na odchycená zvářata na území Žatce. Týká se i hospodářských zvířat," vysvětlil Miroslav Solar, ředitel Městské policie v Žatci. Podle jeho slov je možné, že prase nikomu nepatřilo. Vietnamská prasata se totiž v poslední době vyskytují i ve volné přírodě, takže se mohlo na zahradu domu zatoulat.

Prase vietnamské je druh prasete pocházející původem z Vietnamu, respektive z jihovýchodní Asie. Do tehdejšího Československa bylo dovezeno ve druhé polovině 20. století. Nejdříve se objevilo v zoologických zahradách, ale následně se rozšířilo i do běžných chovů, kde je často kříženo s jinými druhy prasat.