Představitelé firmy odstoupení od svého záměru zdůvodnili průtahy administrativních úkonů, jež výstavbu továrny zdržují. Řekl to náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín. Město Most pozemky v zóně Joseph vlastní a společnost Elbel tam už přitom vloni koupila více než 20 hektarů. Elbel dál hledá vho

dné pozemky v Ústeckém kraji. Je možné, že nakonec postaví svoji továrnu, která by měla zaměstnat zhruba tisíc lidí, v průmyslové zóně Triangle u Žatce. O tu už dříve projevil zájem a tento záměr už prochází dokonce i řízením o vlivu stavby na životní prostředí. „Odchod firmy nás mrzí. Nepodařilo se dohodnout na podmínkách. Firma měla zřejmě jiné představy,“ uvedl náměstek primátora Luboš Pitín. „Představy vedení firmy byly nereálné. Ono přece jen nějakou dobu trvá, než se pro takovou stavbu podaří splnit všechny náležitosti pro vydání stavebního povolení,“ doplnila náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Elbel v Triangle? Uvidíme

O tom, zda Elbel zamíří do Triangle, ale ještě není rozhodnuto. „Firma si zažádala o posouzení vlivu provozu továrny na životní prostředí právě pro zónu Triangle. Nemám teď ale informaci o tom, zda po vypovězení smlouvy na odkup pozemků v zóně Joseph zájem firmy o pozemky v Trianglu trvá,“ řekl ČTK ústecký hejtman Jiří Šulc.

Zájem o vybudování závodu firmy Elbel v Ústeckém kraji potvrdila mluvčí Czechinvestu Lucie Králová. „S vedením firmy jsme v kontaktu, management se zatím nerozhodl pro konkrétní lokalitu,“ dodala. Elbel ročně plánuje stavbu továrny, která by ročně vyráběla jeden a půl milionu kusů praček a sušiček. Candy už působí od roku 2002 v Podbořanech, kde její dceřinná firma Conta vyrábí chladničky a zaměstnává tam zhruba šest set lidí. Továrna stojí při silnici na Vroutek. Společnost oznámila záměr přesunout do podbořanského závodu výrobu chladniček i z Itálie. Zaměstnat by tak měla další asi dvě stovky lidí.