Ústecký kraj má svůj pandemický plán podle něhož by se nemocnice, úřady a další instituce musely začít chovat v případě, že by hlavní hygienik vyhlásil pandemii.

Před tou odborníci varují v souvislosti s prasečí chřipkou, která se na podzim střetne se sezónními dýchacími infekcemi i běžnými chřipkovými viry. Ústecká Masarykova nemocnice, její infekční oddělení, je ministerstvem zdravotnictví případě pandemie pověřeným pracovištěm, kam by se nakažení pacienti vozili k hospitalizaci.

„Zatím však dodnes nic konkrétního nevíme,“ odpověděl krajský hygienik Josef Trmal na otázku, kdy a jakým způsobem vlastní očkování v okresech začne. „Vše je plně v režii ministerstva,“ dodal lékař a jeho slova potvrdila také referentka tiskového oddělení ústeckého kraje Soňa Poupětová. „Zatím jsme nedostali žádné oficiální vyjádření,“ řekla.

Nedostanou, co chtěli

Hygienik, který je členem krizového štábu kraje, byl o něco sdílnější. „Ústecký kraj žádal ministerstvo o třicet tisíc dávek vakcín. Vypadá to ale, že ne všechny se k nám dostanou,“ uvedl Trmal. Podle něho by mezi lidmi, kteří by měli být očkováni, měl být personál nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocných, také praktičtí lékaři, záchranáři nebo lékárníci. Z oblasti takzvané kritické infrastruktury, mezi nimiž se počítají energetici, dopravci, lidé z vodárenství a komunikačních systému, nejsou počty ještě k dispozici.

Očkování vakcínami proti prasečí chřipce je pro tyto skupiny lidí bezplatné. „Vím, že někteří, například zdravotníci, se zdráhají a nechtějí nechat očkovat. Je to však jejich rozhodnutí,“ řekl hygienik k názorům některých svých kolegů, kteří tvrdí, že vakcíny mohou mít negativní vliv na průběh onemocnění když přijde klasická chřipka.

Příznaky prasečí chřipky.

„Je to věc dobrovolná. Dostalo se k nám, že když dostaneme klasickou chřipku, její průběh, díky vakcíně, může být dramatický. Očkovat se nehodláme,“ sdělil svůj názor i kolegů vedoucí lékař děčínské záchranné zdravotnické služby Petr Matiášek.

Šestnáct nakažených

Naopak v Centru sociálních služeb v Děčíně se podle mluvčí organizace nechá očkovat během následujících šesti týdnů personál i klienti domova pro seniory, Domina a zařízení v Horním Žlebu. Zhruba jde o tři stovky lidí. „Distribuci vakcín má z pověření ministerstva na starosti nějaká agentura,,“ víc informací zatím nemáme k dispozici,“ sdělila mluvčí Ivana Baudischová.

V Národní referenční laboratoři pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu bylo za posledních 8 dní potvrzeno 6 případů infekce virem Pandemic (H1N1) 2009. V České republice je hlášeno celkem 302 případů této infekce.V Ústeckém kraji se podle Josefa Trmala z KHS v ústí n.L. vyskytlo celkem šestnáct případů. „Všechny byly k nám importované. Na Děčínsku jsme měli případy čtyři,“ dodal lékař s tím, že pacienty nebylo ani nutné hospitalizovat. „Vyleželi se v izolaci doma. Průběh onemocnění byl bez komplikací. Nemuseli dostávat ani antivirotika,“ konstatoval krajský hygienik.