VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravidla? Ne, raději ulice. Bezdomovci pomoc odmítají

Žatec, Louny – Opuštěné domky, zahrádky, popelnice, když je tepleji, někde na trávě. Přišli o byty, rodiny, práci… Přesto často odmítají pomoc a ubytování, které jim nabízejí radnice. Nejen velká města trápí potíže s bezdomovci. Své „lidi na ulici“ mají i v Žatci či Lounech.

8.12.2017
SDÍLEJ:

Ještě před několika týdny se bezdomovec v Žatci vyhříval na trávě nedaleko obchodu v ulici Bratří Čapků, kde dlouhodobě "bydlí". Pak ale přišla zima a zdravotní problémy, přijela pro něj sanitka a musel do nemocnice. Vrátí se na ulici?Foto: Deník/Hynek Dlouhý

„Nazdar, jak se máš? Pořád sportuješ?“ potkává a zdraví mě přátelsky i několikrát týdně Venca, žatecký bezdomovec. Občas se pokusí usmát, chce „pokecat“, jindy s ním dál není řeč, mluví s potížemi, rozumět mu moc není. Asi se moc nevyspal. Zná ho celé město. Zarostlý, zbědovaný, někdy těžce chodí, mnohdy hodně špinavý a ne úplně vonící. Už několik let „bydlí“ na trávníku poblíž obchodu v ulici Bratří Čapků. Za každého počasí. Když přituhne, přespává v popelnici. Nemá nic. Teď už nějaký čas v ulicích Žatce ale není vidět. Zima, špatná hygiena a další potíže zdraví příliš nepřidají. Přes dva týdny je v nemocnici.

Už brzy ho ale propustí… A? Vrátí se. Možná chvilku bude „sekat dobrotu“, ale pak, jako už tolikrát předtím, pomoc s největší pravděpodobností odmítne a bude zase na ulici…

Život na ulici je tvrdý

„Nechci. Nechci nikam,“ říkal totiž i nedávno Venca na dotaz, jestli by nebylo lepší jít na ubytovnu. A velmi pravděpodobně tak bude mluvit i za pár dní, až ho pustí z nemocnice.

Venca už tahle, než si pro něj před časem přijela sanitka, bydlí několik let. Obchází Žatec, potuluje se, hledá v popelnicích, vybírá je, popíjí, občas někde posedává a čte si odhozené noviny nebo časopisy. Pak vždy usedne nebo ulehne na trávník nedaleko obchodu na sídlišti a snaží se spát – pod širákem. Léto je lepší, zima mu odpočívat moc nedovoluje, i když nedávno dostal „novou“ zelenou bundu. Někdo mu ji věnoval, ale hned druhý den už byla ošuntělá, špinavá, mokrá. Život na ulici je těžký… Když je chladněji, přesune se spát do nedalekého kontejneru. Tam vydrží, i když přituhuje, i když je mínus.

„V takové zimě spát venku, to je hazard. Musí to mít strašlivé dopady na jeho zdraví. Je mi ho líto,“ říká jedna z obyvatelek sídliště, která mu čas od času něco nechá v igelitce pověšené na kontejneru.

Venca je náladový. Občas hlasitě nadává, jindy je přátelský a baví se s lidmi. Ti na něj také mají hodně různé názory. Jedni si stěžují a chtěli by ho „vypudit“. Vadí jim, že znečišťuje okolí, dělá ostudu, zapáchá, má špatné hygienické návyky a někteří se ho i bojí. Jiným je ho líto. Nosí mu někdy jídlo, pití, oblečení. Chtěli by mu pomoci.

Pomoc bezdomovcům města nabízejí. Sociální pracovníci jsou s lidmi bez domova v častém kontaktu. Ti ale mnohdy pomoc odmítají.
„Pomocnou ruku“ podávají dlouhodobě v Žatci i Vencovi. „Opakovaně mu nabízíme ubytování a další pomoc. Jenže ubytovnu bohužel odmítá. Stejně jako doprovod k lékaři a další věci. Rozhodnutí je na něm. My nemůžeme nikoho přinutit někam jít. Můžeme nabízet, pomáhat, doporučovat, přemlouvat, ale je to o dobrovolnosti. I bezdomovci jsou svobodní lidé, mohou se rozhodnout jak chtějí,“ říká Lenka Jendrísková ze sociálního odboru žatecké radnice.

Často jde o alkohol, někdy drogy

Odborníci naznačují, že život na ulici těmto lidem svým způsobem vyhovuje. Nikdo jim neurčuje, co mají dělat, nikdo je nesvazuje pravidly. Lidé na ulici se nechtějí vzdát alkoholu, to nejčastěji, někdy drog, nechce se jim ctít ani další podmínky. „Je velmi těžké jim pomoci, když nechtějí. Ti lidé hodně často odmítají pomoc, opakovaně. Nechtějí dodržovat pravidla. Jsou často raději na ulici, než aby se vzdali některých věcí,“ pokračuje Jendrísková.

Jednou z podmínek je například to, že na ubytovně nesmí být pod vlivem alkoholu. Ale popíjení je mnohdy jednou z mála „radostí“ bezdomovců…

Jde o několik lidí

Bezdomovectví není v Žatci nebo Lounech aktuálně velký problém. Jedná se o jednotlivce, několik případů, ale i ti způsobují někdy potíže. Lidé na ulici nemají nic, přišli často o rodinu, zázemí, práci. Sociální pracovníci se jim snaží najít „novou cestu“, pomoci jim v začátcích, řešit situaci.

Po Lounech se aktuálně, podle tamních strážníků, pohybuje pět bezdomovců. V minulosti se počet měnil od sedmi až k deseti lidem bez přístřeší. Nyní jsou někteří ve vězení, jeden muž zemřel. „Migrují po městě. Nejčastěji se vyskytují poblíž marketů, pod mostem Veslařů, pod oblouky nebo na Rynečku a podobně,“ vyjmenovává nejčastější útočiště lidí bez přístřeší Radek Baláš, šéf lounských strážníků. Lidé je vídají za Albertem nebo Billou, na nádražích, u Luny, Pod Šancemi. Toulají se ulicemi.

V Žatci například přespávají v prázdných drážních domcích, na zahradách, v opuštěných chatkách. Jeden z lidí bez domova se chodí ohřívat občas do Tesca. „Jsou to jednotlivé případy, opravdu jednotlivci. Většinou se je naštěstí podařilo umístit na ubytovně. Nabízíme jim ubytování, ošacení z charitního šatníku. Poskytujeme jim také doprovod k lékaři, jídlo, pomoc s příspěvkem na živobytí, řešení problémů s alkoholem nebo drogami,“ vypočítává Jendrísková.

Také v Lounech poskytují bezdomovcům ubytování v azylovém domě. Ale i potraviny, ošacení, pomoc se závislostí, vyřízení dávek nebo doprovod k doktorovi. I tam se některým lidem bez přístřeší podařilo takto dlouhodobě pomoci.

Častější je ale podle tamních sociálních pracovníků jiný scénář. Pokud se podaří přesvědčit bezdomovce ke spolupráci, je to často jen krátkodobá pomoc. Právě kvůli neschopnosti dodržovat pravidla se tito lidé ocitají na ulici opakovaně. „Strážníci mnohokrát nabízeli bezdomovcům ubytování na ubytovnách, ale sami přiznávají, že nejsou schopni dodržovat pravidla a proto jsou raději na ulici,“ dodává ředitel Městské policie Louny.

Autor: Hynek Dlouhý

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 21 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech kvality/procesní auditor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Hlubany 146, Podbořany 441 01, Ukončené středoškolské vzdělání.Znalost anglického jazyka na úrovni alespoň A1(pokročilý začátečník).Znalost technické dokumentace (orientace ve výkresech atd.). Znalost základů metrologie (ovládání měření posuvným měřítkem) a měření na CNC stroji. Znalost práce na PC - MS Office (práce s tabulkami, vytváření pracovních postupů atd.).Praxe v automobilovém průmyslu min. 1rok (výroba plastových výrobků + montáže), Směnnost: 2směnný provoz / 3směnný provoz, Nástup ihned (po dohodě), , Zájemci hlaste se na telč. 775590693, email: project@ns-k.cz@ns-k.cz, osobní pohovor v půrmyslové zóně ALPKA Podbořany 146 (naproti FTE). Pracoviště: Ns kunststofftechnik - cz, s.r.o. - průmyslová zóna alpka, 441 01 Podbořany. Informace: Tomáš Láznička, +420 773 490 693.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař(ka). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: třída Obránců míru č.p. 311 Žatec, Požadujeme zdravotní průkaz, chuť do práce.praxe výhodou, i noční provoz, Nabízíme zaškolení, dobrý kolektiv, možnost profesního růstu.vyplácení mzdy týdně, při dopoledních směnách vhodné pro rodiče, Uchazeči zasílají strukturovaný CV e-mailem: 123prace@centrum.cz. (předmět: kuchař),osobně na uvedenou adresu po předchozí domluvě. Pracoviště: 123pizza s.r.o., pracoviště žatec, třída Obránců míru, č.p. 311, 438 01 Žatec 1. Informace: Barbora Halouzková, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 24 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti defektoskopista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Husova 402 Louny, Zaměstnanec bude vykonávat:, - zjišťuje podle platných technologických postupů vady výrobků, polotovarů a materiálů, nedestruktivními defektoskopickými metodami v souladu s Organizační směrnicí v oboru, defektoskopie,, - provádí mimořádné def. zkoušení dílů, materiálů a polotovarů, jejíž technologii a rozsah, určuje vedoucí defektoskopického střediska nebo vedoucí OTK., - vyhodnocuje zkoušky , vystavuje v určených případech protokoly a předává je vedoucímu, defektoskopického střediska ke schválení,, - vede předepsanou evidenci o zkoušených dílech, materiálech a polotovarech,, - vyhodnocuje trvalejší jevy a jejich příčiny v úseku defektoskopie a kvality práce, a upozorňuje na ně nadřízené pracovníky,, - sleduje nové metody a spolupracuje při jejich zavádění,, - spolupracuje při projektování a vybavování defektoskopických pracovišť, - v případě potřeby zaučuje nové pracovníky,, - provádí namátkovou kontrolu kvality práce na určených úsecích,, - navrhuje opatření pro plány zvyšování jakosti,, - v případě potřeby zastupuje vedoucího defektoskopického střediska,, - plní a zajišťuje i mimořádně uložené úkoly,, Kandidát musí splňovat:, - SŠ technického směru, - znalost ISO 9712 a EN 473, - VT 2, MT 1(2) RS, UT 1(2) RS, PT 1(2) RS, - praxe na pozici Defektoskopisty alespoň 1 rok, příspěvek na stravování a další benefity, motivující mzdové ohodnocení, prémie, příplatky jistotu zaměstnání ve stabilní společnosti , 25 dní dovolené , , kontakt: email: hana.krepcikova@legios.eu. Pracoviště: Legios loco a. s.-pracoviště louny, Husova, č.p. 402, 440 01 Louny 1. Informace: Hana Krepčíková, +420 601 390 612.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití Operátorka skaní - textilní stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Hlubany 119, Manuální zručnost jemnou práci, základní ovládání PC, případně ovládání technických zařízení. Směny: 12 hodin, tréninkový program (zaškolení na strojích), Obsluhuje různé typy skacích strojů., - provádí vizuální kontrolu při naplnění stroje a vyprázdnění stroje (cívky), kontrolu parametrů technologie výroby, kontrolu správnosti použitého materiálu včetně konečné kontroly výsledného produktu na vážícím místě., -Dodržuje pracovní postupy, -Zodpovídá za vyplňování příslušných formulářů. , minimální vzdělání a praxe nepožadována, , kontakt: tel.: 727838954, e-mail: simona.silarova@radicigroup.com. Pracoviště: Logit , s.r.o., 441 01 Podbořany. Informace: Simona Šilarová, +420 727 838 954.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pro příjem zemského digitálního vysílání (DVB-T) je třeba pořídit si set-top-box či televizi s vestavěným digitálním tunerem a upravit anténu pro příjem digitálního vysílání./Ilustrační foto
6

Televizní revoluce startuje. Antény musí upravit tisíce bytovek

Herec Václav Helšus vstoupil do liberecké síně slávy.

Václav Helšus, rodák z Loun, je čestným občanem Liberce

Při Noci s Andersenem nechyběly soutěže, opékání buřtů a tanec

Podbořany /FOTOGALERIE/ – Na čtyřicítku dětí čekal v pátek v podvečer program plný zábavy v zahradě domu dětí a mládeže.

Kuchtění a zelené pivo. V Poohří zahájí turistickou sezonu

Žatec - Symbol chmelařského Žatce skřítek Hopík a pohádková postavička Ohřinka společně odstartují novou turistickou sezonu v Dolním Poohří. Stane se tak na velikonoční neděli 1. dubna v Žatci. Program nabídne zábavu pro děti i dospělé, vstupy zdarma na chmelařské atrakce i křest nových publikací o Dolním Poohří.

Šanci dostane i „pohřbený“ kostel. Zaniklé Radovesice připomene infocentrum

Teplicko - Uplynulo 35 let od doby, kdy skrývka zasypala obec Radovesice nedaleko Bíliny. 

Dnes opět zahoří na kopcích ohně. Čerti pošlou keltský telegram

Okres Louny – Lidé po celé zemi se sejdou na vyvýšených místech a předají si poselství o příchodu jara. Jako kdysi použijí světelný signál.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT