VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravidla? Ne, raději ulice. Bezdomovci pomoc odmítají

Žatec, Louny – Opuštěné domky, zahrádky, popelnice, když je tepleji, někde na trávě. Přišli o byty, rodiny, práci… Přesto často odmítají pomoc a ubytování, které jim nabízejí radnice. Nejen velká města trápí potíže s bezdomovci. Své „lidi na ulici“ mají i v Žatci či Lounech.

8.12.2017
SDÍLEJ:

Ještě před několika týdny se bezdomovec v Žatci vyhříval na trávě nedaleko obchodu v ulici Bratří Čapků, kde dlouhodobě "bydlí". Pak ale přišla zima a zdravotní problémy, přijela pro něj sanitka a musel do nemocnice. Vrátí se na ulici?Foto: Deník/Hynek Dlouhý

„Nazdar, jak se máš? Pořád sportuješ?“ potkává a zdraví mě přátelsky i několikrát týdně Venca, žatecký bezdomovec. Občas se pokusí usmát, chce „pokecat“, jindy s ním dál není řeč, mluví s potížemi, rozumět mu moc není. Asi se moc nevyspal. Zná ho celé město. Zarostlý, zbědovaný, někdy těžce chodí, mnohdy hodně špinavý a ne úplně vonící. Už několik let „bydlí“ na trávníku poblíž obchodu v ulici Bratří Čapků. Za každého počasí. Když přituhne, přespává v popelnici. Nemá nic. Teď už nějaký čas v ulicích Žatce ale není vidět. Zima, špatná hygiena a další potíže zdraví příliš nepřidají. Přes dva týdny je v nemocnici.

Už brzy ho ale propustí… A? Vrátí se. Možná chvilku bude „sekat dobrotu“, ale pak, jako už tolikrát předtím, pomoc s největší pravděpodobností odmítne a bude zase na ulici…

Život na ulici je tvrdý

„Nechci. Nechci nikam,“ říkal totiž i nedávno Venca na dotaz, jestli by nebylo lepší jít na ubytovnu. A velmi pravděpodobně tak bude mluvit i za pár dní, až ho pustí z nemocnice.

Venca už tahle, než si pro něj před časem přijela sanitka, bydlí několik let. Obchází Žatec, potuluje se, hledá v popelnicích, vybírá je, popíjí, občas někde posedává a čte si odhozené noviny nebo časopisy. Pak vždy usedne nebo ulehne na trávník nedaleko obchodu na sídlišti a snaží se spát – pod širákem. Léto je lepší, zima mu odpočívat moc nedovoluje, i když nedávno dostal „novou“ zelenou bundu. Někdo mu ji věnoval, ale hned druhý den už byla ošuntělá, špinavá, mokrá. Život na ulici je těžký… Když je chladněji, přesune se spát do nedalekého kontejneru. Tam vydrží, i když přituhuje, i když je mínus.

„V takové zimě spát venku, to je hazard. Musí to mít strašlivé dopady na jeho zdraví. Je mi ho líto,“ říká jedna z obyvatelek sídliště, která mu čas od času něco nechá v igelitce pověšené na kontejneru.

Venca je náladový. Občas hlasitě nadává, jindy je přátelský a baví se s lidmi. Ti na něj také mají hodně různé názory. Jedni si stěžují a chtěli by ho „vypudit“. Vadí jim, že znečišťuje okolí, dělá ostudu, zapáchá, má špatné hygienické návyky a někteří se ho i bojí. Jiným je ho líto. Nosí mu někdy jídlo, pití, oblečení. Chtěli by mu pomoci.

Pomoc bezdomovcům města nabízejí. Sociální pracovníci jsou s lidmi bez domova v častém kontaktu. Ti ale mnohdy pomoc odmítají.
„Pomocnou ruku“ podávají dlouhodobě v Žatci i Vencovi. „Opakovaně mu nabízíme ubytování a další pomoc. Jenže ubytovnu bohužel odmítá. Stejně jako doprovod k lékaři a další věci. Rozhodnutí je na něm. My nemůžeme nikoho přinutit někam jít. Můžeme nabízet, pomáhat, doporučovat, přemlouvat, ale je to o dobrovolnosti. I bezdomovci jsou svobodní lidé, mohou se rozhodnout jak chtějí,“ říká Lenka Jendrísková ze sociálního odboru žatecké radnice.

Často jde o alkohol, někdy drogy

Odborníci naznačují, že život na ulici těmto lidem svým způsobem vyhovuje. Nikdo jim neurčuje, co mají dělat, nikdo je nesvazuje pravidly. Lidé na ulici se nechtějí vzdát alkoholu, to nejčastěji, někdy drog, nechce se jim ctít ani další podmínky. „Je velmi těžké jim pomoci, když nechtějí. Ti lidé hodně často odmítají pomoc, opakovaně. Nechtějí dodržovat pravidla. Jsou často raději na ulici, než aby se vzdali některých věcí,“ pokračuje Jendrísková.

Jednou z podmínek je například to, že na ubytovně nesmí být pod vlivem alkoholu. Ale popíjení je mnohdy jednou z mála „radostí“ bezdomovců…

Jde o několik lidí

Bezdomovectví není v Žatci nebo Lounech aktuálně velký problém. Jedná se o jednotlivce, několik případů, ale i ti způsobují někdy potíže. Lidé na ulici nemají nic, přišli často o rodinu, zázemí, práci. Sociální pracovníci se jim snaží najít „novou cestu“, pomoci jim v začátcích, řešit situaci.

Po Lounech se aktuálně, podle tamních strážníků, pohybuje pět bezdomovců. V minulosti se počet měnil od sedmi až k deseti lidem bez přístřeší. Nyní jsou někteří ve vězení, jeden muž zemřel. „Migrují po městě. Nejčastěji se vyskytují poblíž marketů, pod mostem Veslařů, pod oblouky nebo na Rynečku a podobně,“ vyjmenovává nejčastější útočiště lidí bez přístřeší Radek Baláš, šéf lounských strážníků. Lidé je vídají za Albertem nebo Billou, na nádražích, u Luny, Pod Šancemi. Toulají se ulicemi.

V Žatci například přespávají v prázdných drážních domcích, na zahradách, v opuštěných chatkách. Jeden z lidí bez domova se chodí ohřívat občas do Tesca. „Jsou to jednotlivé případy, opravdu jednotlivci. Většinou se je naštěstí podařilo umístit na ubytovně. Nabízíme jim ubytování, ošacení z charitního šatníku. Poskytujeme jim také doprovod k lékaři, jídlo, pomoc s příspěvkem na živobytí, řešení problémů s alkoholem nebo drogami,“ vypočítává Jendrísková.

Také v Lounech poskytují bezdomovcům ubytování v azylovém domě. Ale i potraviny, ošacení, pomoc se závislostí, vyřízení dávek nebo doprovod k doktorovi. I tam se některým lidem bez přístřeší podařilo takto dlouhodobě pomoci.

Častější je ale podle tamních sociálních pracovníků jiný scénář. Pokud se podaří přesvědčit bezdomovce ke spolupráci, je to často jen krátkodobá pomoc. Právě kvůli neschopnosti dodržovat pravidla se tito lidé ocitají na ulici opakovaně. „Strážníci mnohokrát nabízeli bezdomovcům ubytování na ubytovnách, ale sami přiznávají, že nejsou schopni dodržovat pravidla a proto jsou raději na ulici,“ dodává ředitel Městské policie Louny.

Autor: Hynek Dlouhý

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce: Dukelská 3189 Žatec, místo je vhodné pro OZP, zkrácený 6-ti hodinový úvazek, jedná se o administrativní práci/příprava podkladů pro účetnictví, daňovou evidenci, správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny, finanční úřady atd./, požadujeme ekonomické vzdělání, popř. praxi ve výše uvedené problematice, znalost Word, Excel, nástupní plat je 15.000 Kč, bližší informace s uchazeči na individuálním výběrovém pohovoru, kontakt: Ing. Petr Dufek, Žatec, 723683790. Pracoviště: Ing. petr dufek, kancelář, Dukelská, č.p. 3189, 438 01 Žatec 1. Informace: Petr Dufek, +420 723 683 790.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: areál bývalé Mlékárny Louny, bezúhonnost,místo vhodné pro OZP, kontakt: volejte na č. 776288284. Pracoviště: Pavel roháč, areál bývalé mlékárny, Husova, č.p. 1809, 440 01 Louny 1. Informace: Pavel Roháč, +420 776 288 284.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativa. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Městský úřad Žatec, Platové zařazení (dle zákona č. 262/2006 Sb., NV č. 341/2017 Sb., v platném znění): platová třída 8, Popis činnosti pracovního místa:Pracovník zajišťuje vedení administrativní a ekonomické agendy. Vedení spisové služby (evidence došlé a odeslané pošty – přijímání, odesílání, třídění, kontrola). Editování databází (např. zveřejňování smluv a objednávek v registru, zveřejňování výběrových řízení), evidence smluv komunál. odpadu v programu. Kontrola a správné čerpání veřejných financí v rámci jednotlivých kapitol odboru (správce rozpočtu), pomoc při sestavování rozpočtu. Vyhotovuje podklady pro inventury odborem spravovaného majetku.Předpoklady pro vznik pracovního poměru:. státní občanství České republiky, u cizích státních příslušníků trvalý pobyt na území ČR,. minimální věk 18 let,, . způsobilost k právním úkonům,, . morální a trestná bezúhonnost,, . znalost jednacího jazyka – češtiny (u cizích státních příslušníků s trvalým pobytem v ČR)., Ostatní předpoklady:. střední vzdělání s maturitní zkouškou,. ovládání PC (Microsoft Word a Excel, poštovní klient); výhodou práce v programu GINIS,, . znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích; zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů; zákona č. 500/2004 Sb., správní řád; zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů; vyhlášky č. 193/2009 Sb., o stanovení podrobností provádění autorizované konverze dokumentů; vyhlášky č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek; zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů,, . komunikační schopnosti; flexibilita; samostatnost,, . řidičský průkaz skupiny B,, . předpokládaný nástup 03.09.2018., Uchazeč o zařazení do výběrového řízení podá na Městský úřad Žatec písemnou přihlášku, která bude obsahovat tyto náležitosti:Název pracovní pozice, jméno a příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, telefonické spojení, e-mailovou adresu, č. občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, číslo řidičského průkazu, datum a podpis., K přihlášce budou připojeny tyto doklady:, . strukturovaný životopis,, . ověřený doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání,, . výpis z evidence Rejstříku trestů FO ne starší než 3 měsíce., Nabízíme:Pružnou pracovní dobu; 5 týdnů dovolené; stravenky; 4 dny zdravotního volna (sick day); příspěvek na kulturu, sport, rehabilitaci a vzdělávání; příspěvek na vitaminové doplňky či očkování., Písemné přihlášky včetně příloh doručí uchazeč na adresu:Městský úřad Žatec, Útvar tajemníka úřadu - k rukám personalistky, nám. Svobody 1, 438 24 Žatec, nebo osobně prostřednictvím podatelny Městského úřadu Žatec k rukám personalistky nejpozději do 06.08.2018 do 15.00 hod. Přihlášky doručené po tomto datu budou vyřazeny., Obálku označte heslem „výběrové řízení – administrativa“.. Pracoviště: Město žatec, náměstí Svobody, č.p. 1, 438 01 Žatec 1. Informace: Hana Vrbová, +420 415 736 106.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce: Hříškov -zakázky po ČR, Ústecký kraj, řidič nákladního vozidla, sklápěč + strojník - traktor, bagr + obsluha autojeřábu, úroveň mzdy uvedena nástupní, možno i brigádně,, profesní průkaz, strojní průkaz, jeřábnické zkoušky - možnost dodělání zkoušky, možnost ubytování, kontakt:e-mail: chloubazdenek@volny.cz, telefonicky od 7,00 do 15,00 hod na č. 603201087. Pracoviště: Zdeněk chlouba, 439 04 Hříškov. Informace: Zdeněk Chlouba, +420 603 201 087.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlídka z věže Chrámu sv. Mikuláše v Lounech

Život v obcích: V anketě propadly Louny i Žatec. Jsou na chvostu žebříčku

Zemědělci z Klapého na Lovosicku vyjeli do pole v noci
15

OBRAZEM: Zemědělci vyjeli sklízet obilí i v noci. Žně jsou v plném proudu

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

OBRAZEM: Nádherná podívaná! Noční bouřka přinesla úchvatnou hru barev

Ústecký kraj - Teploty kolem 30 stupňů Celsia vystřídaly v regionu v neděli večer bouřky. 

Ve třech ulicích v Lounech proběhnou odstávky elektřiny

Louny - Plánované odstávky dodávek elektrické energie budou ve středu 18. a čtvrtek 19. července probíhat v Lounech.

Policisté plánují preventivní akci zaměřenou na alkohol

Žatec - Také v průběhu letošních letních prázdnin bude v Ústeckém kraji probíhat společný projekt Policie ČR a Českého svazu pivovarů a sladoven s názvem Řídím, piju nealko pivo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT