Nasvícené, kratší a hlavně bezpečnější. Takové mají být po rekonstrukci, která právě v těchto dnech začala, všechny přechody pro chodce na hlavních silničních tazích v Podbořanech.

Dlouhé a nepřehledné přechody pro chodce jsou v Podbořanech minulostí. Lidé se konečně přes silnice dostanou bezpečně, ve městě volají po omezení dopravy už delší dobu. „V centru města je velký provoz a je na čase s tím něco udělat,“ tvrdí například Deníkem oslovený Jaroslav Šulc.

Radnice se rozhodla nejen jeho prosby vyslyšet a už v loňském roce začala s rekonstrukcí křižovatky a přechodu u bývalého památníku. Letos následuje rozsáhlá oprava dvanácti přechodů po celém městě. „Kompletně zrekonstruovány budou všechny přechody pro chodce na hlavních tazích. Jedná se celkem o dvanáct přechodů,“ informoval Radek Reindl, starosta Podbořan.

Vznikne i několik nových přechodů

Nebezpečné přechody zmizí, přibudou ale i nové. „Jeden z přechodů, který je nedaleko prodejny Jednoty, bude zrušen, protože je v zatáčce a je hodně nebezpečný. Místo něj ale vybudujeme nový na rovném a přehledném úseku u knihy. Další nové přechody vzniknou v blízkosti rušných křižovatek,“ pokračoval Radek Reindl.

Nové přechody pro chodce budou všechny nasvíceny, mají být také kvůli bezpečnosti chodců zkráceny.

„Na širokých silnicích jsou některé přechody příliš dlouhé a než lidé přejdou, přiřítí se často rychle auto. Zkrátíme je tedy podle norem, někde bude zúžena vozovka, někde vznikne uprostřed vozovky ostrůvek,“ přiblížil úpravy podbořanský starosta.

Právě zužování některých silnic se však už v Podbořanech stalo terčem kritiky. Podle některých řidičů budou vozovky u přechodů příliš úzké a stanou se tak ještě nebezpečnějšími, než byly doposud.

„S tím nemohu souhlasit. Zužování je právě kvůli bezpečnosti. Nebezpečné se to může zdát řidičům, kteří přes město, a třeba i zatáčkou, jezdí osmdesátkou. Ano, pro takové může zúžení představovat problém, protože budou mít co dělat vejít se na silnici. Ale těm, kteří dodržují předpisy a jezdí bezpečně, těm to bude vyhovovat. V pohodě se tam vejdou,“ sdělil.

Přechody tak mají pomoci i ke zpomalení provozu v Podbořanech. „Celkově by se doprava v centru měla zklidnit,“ dodal Reindl.