Šibenice na náměstí, vlajky s hákovým křížem, vojenská technika a rachot slepé střelby. S tím se teď budou setkávat lidé v centru Žatce. Od příštího týdne tam začnou američtí filmaři natáčet snímek Jojo Rabit, ve městě mají v plánu pobývat tři týdny. Poslední natáčecí den je 8. července.

V minulých dnech začaly některé přípravné práce. Technická správa města například odstraňuje mobiliář z ulic, který se nehodí do záběrů pro film z druhé světové války. Například lavičky, květinovou výzdobu nebo odpadkové koše. „Budeme odstraňovat také dopravní značky,“ sdělil jednatel Technické správy města Žatec Andrej Grežo. Ta pro filmové štáby zajišťuje servis prací dle jejich požadavků pravidelně.

Před žateckou radnicí začaly v závěru týdne také práce na stavbě šibenice, která tam bude stát několik dní. Před natáčením se ještě v některých ulicích objeví patřičná „výzdoba“ v podobě vlajek s hákovými kříži.

A v ulicích centra města už stojí přenosné dopravní značky upozorňující na zákaz parkování v konkrétních časech. Právě omezení dopravy a parkování bude zřejmě největším negativním jevem, který bude natáčení provázet. Omezení mají být poměrně velká. „Děkujeme předem obyvatelům za shovívavost a pomoc při natáčení,“ uvedl lokační manažer Jan Adler.

Tak točila Scarlett Johansson záběry v Úštěku:

Například hned na začátku příštího týdne se nebude smět parkovat na Chelčického náměstí a v ulicích Dlouhá, Jiráskova, Chmelnička, Dvořákova a Chmelová. Už nyní je po většinu dne celkem problém najít v centru Žatce volné místo na zaparkování auta, s natáčením to bude ještě komplikovanější.

Filmaři „zaberou“ rozsáhlé oblasti historické části města. Bude se točit v centru i v okolí Nerudova náměstí. Pro potřeby štábu a natáčení mají sloužit náměstí Svobody, Chelčického, 5. května, Hošťálkovo a přilehlé ulice.

O produkci se v ČR stará společnost Czech Anglo Productions, která Žatec dobře zná. Zajišťovala americký film Úkryt v zoo, který se natáčel ve městě na podzim roku 2015. Šlo rovněž o snímek z druhé světové války. Tehdy se za radnicí pro potřeby filmu objevila městská tržnice s dřevěnými stánky.

S podobnými kulisami má město Žatec zkušenosti. Když ve stejný rok ve městě natáčeli Francouzi snímek Z Paříže do Paříže, proměnili si pro své potřeby celé Chelčického náměstí a okolí na francouzské městečko. Na domech se objevily nápisy ve francouzštině, uprostřed vyrostl památník padlým francouzským vojákům. Podobné to bylo i v minulosti. Při natáčení francouzského historického filmu Červený bedrník stála přibližně ve stejném místě gilotina.

Děj snímku Jojo Rabit, jenž se začne v Žatci točit příští týden, se odehrává v Berlíně na konci druhé světové války. Mladý chlapec sní o velké armádní kariéře. Nadšeně hltá nacistickou propagandu a režimem schválenou literaturu. Poklidný život malého chlapce ale naruší zjištění, že jeho matka, kterou ztvární herečka Scarlett Johansson skrývá malé židovské dítě.