S příchodem teplého počasí stoupá zájem lidí o posezení a osvěžení pod širým nebem.

Pro provozovatele restaurací to znamená zahájení sezony předzahrádek, pokud k tomu mají podmínky. Venkovní posezení jim přiláká hosty a zvýší tržby. Město Žatec loni za celý rok vydalo na svém území povolení k provozu pětadvaceti předzahrádek u restaurací.

„Letos k 5. květnu jsme vydali zatím devět povolení, ale dá se předpokládat, že počet žádostí majitelů restaurací se s oteplením ještě zvýší,“ řekl na dotaz Deníku Vladislav Dvořák z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec. Město podle něj vydává povolení k zahradním restauracím průběžně po celý rok.

Dvouměsíční lhůta

Povolení se podle zásad rady města vydávají vždy na dva měsíce; poté si může majitel požádat o prodloužení. Lhůta je omezena i pro případ, kdyby s některou zahradní restaurací byly problémy, například opakované stížnosti na hluk či jiné nepříjemné situace. V takovém případě by město povolení na další dobu neprodloužilo.

Ve většině případů se však povolení prodlužuje téměř automaticky a s restauracemi problémy nejsou. „Maximální doba provozu předzahrádky je stanovena do 22 hodin, aby pak nebyl rušen noční klid. Zásadní stížnosti na jejich provoz jsme v loňském roce nezaznamenali, pouze městská policie evidovala několik přestupků – právě překročení provozní doby a v některých případech také postavení předzahrádek ještě před tím, než město schválilo jejich povolení,“ uvedl Vladislav Dvořák.

Majitelé obchodů a restaurací platí městu poplatek za umístění předzahrádky ve výši dvě koruny za metr zabrané plochy a den. Zahrádka o průměrné velikosti dvacet čtverečných metrů tak stojí majitele 280 korun týdně.