Příchod nového investora do zóny Triangle na Žatecku, který by měl v regionu, kde je velký problém sehnat práci, zaměstnat přes tisíc lidí, je na dobré cestě. Investici za 23 miliard korun potvrdil při návštěvě zóny Triangle český premiér Bohuslav Sobotka. Slíbil také, že vláda bude podporovat stamilionové pobídky pro firmu Nexen Tire, která v regionu plánuje vyrábět pneumatiky, i kompenzace pro Ústecký kraj.

„Je nezbytně nutné, abychom podpořili zaměstnanost v Ústeckém kraji. Jednání s velkým investorem jsou na dobré cestě, za vládu slibuji maximální podporu. Máme silný zájem na tom, aby se investici podařilo dotáhnout do zdárného konce," uvedl při jednáních přímo v zóně Triangle český premiér Bohuslav Sobotka.

Šéf české vlády, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a vedení Ústeckého kraje v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem přímo v zóně Triangle projednávali podrobnosti a konkrétní podmínky, jak stát může pomoci v příchodu investora.

Jihokorejská společnost

Mapka průmyslové zóny Triangle na Žatecku s vyznačením lokace pro Nexen Tire CorporationJedná se o jihokorejskou firmu Nexen Tire. I když její jméno nechce nikdo potvrdit, právě pro tuto společnost schvalovali krajští zastupitelé prodej pozemků. Jméno prozradili už také dříve někteří ministři či prezident Zeman, také sama firma potvrdila, že uvažuje o stavbě továrny v zóně Triangle. Zaměstnat má při výrobě pneumatik kolem tisíce lidí. Je ale možné, že se jejich počet postupně bude ještě zvyšovat. Počáteční investice jihokorejské firmy má být 23 miliard korun, později se podle plánů může vyšplhat až ke 40 miliardám.

Pokud firma opravdu do zóny přijde, čekají ji investiční pobídky od vlády v řádech stamilionů. Například za každé pracovní místo získá Nexen 200 tisíc korun. Čekají ho i další pobídky. Také kraj žádá kompenzace v souvislosti s příchodem investora, musel totiž zlevnit pozemky. „Pobídky vyplývají ze zákona a vláda bude určitě schvalovat investiční smlouvu. Poskytneme pobídky podle schváleného zákona. Vláda by měla schválit také určitou kompenzaci Ústeckému kraji," pokračoval Sobotka.

Kraj zlevnil pozemek ze 400 korun na jedno euro

Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) na návštěvě průmyslové zóny Triangle na Žatecku.Právě Ústecký kraj, vlastník průmyslové zóny, totiž ve snaze nalákat firmu do Triangle musel hodně zlevnit pozemky, kde má budoucí továrna vyrůst. Před několika dny schválili krajští zastupitelé prodej pozemků s velmi výraznou slevou. Zatímco běžně se v Triangle prodávají pozemky za 400 korun za metr čtvereční, Nexen je získá za jedno euro za metr čtvereční (asi 27,50 Kč). Rozdíl peněz, který by kraj tratil, by pak měl regionu kompenzovat právě stát. Stamiliony, které mají jít ze státní kasy, by měly putovat do dalšího rozvoje zóny. Mluví se až o 700 milionech.

Příchod obřího investora by mohl kromě tisícovky nových pracovních míst přinést regionu i další pozitiva. Firma by totiž ráda viděla dostavěnou silnici R7 na Prahu. Ta už nyní nedostačuje hustému provozu, ale jejích další dostavba je ve hvězdách. „Je evidentní, že pokud přijde nový velký investor, bude to silná motivace pro urychlení dostavby R7," připustil po jednání český premiér.

Rozhodne se na přelomu května a června

A kdy má padnout konečné rozhodnutí, zda na Žatecku vyroste nová velká továrna a k podpisům smluv? „Pokud půjde vše, jak má, definitivně jasno o investici by mohlo být na přelomu května a června," řekl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Výstavba průmyslové zóny Triangle na Žatecku už stála více než dvě miliardy korun. Působí tam aktuálně sedm firem, které zaměstnávají zhruba 1500 lidí.

Společnost Nexen Tire byla založena v roce 1942, sídlí v jihokorejském Jangsanu, pobočku má i v Číně. Zaměstnává tisíce lidí, pneumatiky firma vyváží do zhruba 130 zemí. Pneumatiky od Nexenu využívá také Škoda či Hyundai, tedy automobilky, které vyrábějí na území ČR.