Lékař, bývalý předseda senátu a v současnosti kandidát na prezidenta ČR za ODS Přemysl Sobotka přijel v úterý 18. prosince do Loun. Setkání mělo veliký ohlas - v kavárně Moak bylo plno.

Hosta stručně představil Jan Kerner, dřívější starosta Loun. Kromě jiného zmínil i fakt, že P. Sobotka působí v politice již dvacet let a není s ním spojován žádný skandál, korupční či jiné podobné podezření. Svůj život, profesní i politickou kariéru poté shrnul také sám Přemysl Sobotka.

Pak už přišel čas na dotazy občanů a ti šli rovnou k nejpalčivějším otázkám, které dnes hýbou společností. Jako první se ptal Bedřich Štauber. Zajímalo ho, co si myslí o událostech kolem poslance Romana Pekárka, právě v úterý pravomocně odsouzeného za přijetí úplatku a zneužití pravomoci k pěti letům vězení. Pekárek, už jako nepravomocně odsouzený, pomohl koalici prosadit například daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Do Sněmovny se dostal jako náhradník poté, co se tři dosavadní poslanci ODS kvůli těmto bodům vzdali mandátu. R. Pekárek odmítá poslaneckou funkci složit. „Je to nevídaná ostuda a já bych rád věděl, kdo tento stav způsobil," chtěl vědět B. Štauber. „Je to problém sestavení kandidátky. Když vznikala, nikdo o tomto problému nic netušil. Pan Pekárek už není členem ODS, ovšem poslanecký mandát mu nikdo odebrat nemůže. Všichni do něj neustále „hučeli", ale sám v sobě nenašel tu politickou slušnost, aby se ho vzdal," odpověděl Přemysl Sobotka.

Další dotaz položila lounská místostarostka Edita Hořejší. „Co říkáte na aktuální rošádu s ministerstvy?" zajímalo ji. Prezidentský kandidát potřeboval chvilku, aby zformuloval odpověď. „Upřímně, nechce se mi říkat, že některé kroky premiér Petr Nečas neudělal dobře," řekl stručně. Pak ale přiznal, že neví, co bylo například za odvoláním šéfa resortu zemědělství Ivana Fuksy a dalších ministrů. „Chce-li premiér udržet vládu pohromadě, musí vždy dělat určitě kroky," naznačil.

Některé kroky ve vládě nejsou dobré

V této souvislosti zaznělo také jméno novopečené ministryně obrany Karolíny Peake a vysvětlení někdejší spolupráce s Věcmi veřejnými. „Když jsme s VV jednali o koalici, netušili jsme, jaký je to byznys- a fízlovský projekt. Když jsme zjistili, jak hluboké to je, tak jsme se s nimi rozešli. Dnes je tam paní Peake a jejích osm lidí. A jak už to bývá téměř vždy, ten nejmenší v koalici nejvíc vydírá. Stejné to bylo kdysi se Stranou zelených. Těch bylo šest a měli čtyři ministerstva," řekl P. Sobotka.

Zdeněk Helšus se zeptal na názor kandidáta na přímou volbu prezidenta „Máme ji teď uzákoněnou a už je zbytečné přemítat, jestli je to dobře, či nikoliv. Pouze doufám, že ústavní soud samotnou volbu neoddálí. Rozladění lidí by bylo v takovém případě ďábelské," odpověděl Přemysl Sobotka. „A samozřejmě jako sportovec doufám, že vyhraji," dodal s úsměvem.