Žatecký pivovar připravuje rekonstrukci rozpadlého domu ve svém sousedství. Na konci Žižkova náměstí na rohu s Horovou ulicí v historickém centru města v něm vznikne Muzeum pivovarnictví Žatecka, práce mají začít na začátku příštího roku.

„V současné době se dokončuje prováděcí dokumentace. Měla by být hotová do konce listopadu. Následně budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele. Se zahájením prací počítáme na počátku příštího roku,“ sdělila Jana Eisertová ze Žateckého pivovaru.

Objekt č.p. 85 je jednou z budov, které pivovar v této lokalitě vlastní. Několik let je dům úplně prázdný, bez využití a v havarijním stavu, chybí mu podstatná část střechy, objekt je staticky narušen.

V plánu je celková rekonstrukce domu od sklepení po střechu. V objektu má po rekonstrukci vzniknout Muzeum pivovarnictví Žatecka. Expozice nabídne pohled do bohaté historie vaření piva ve městě a okolí.

Náklady na celkovou rekonstrukci památkově chráněného domu by podle projektu měly vyjít na přibližně 15 milionů korun. Většinu nákladů uhradí Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, pivovar má od počátku letošního roku schválenou jedenáctimilionovou dotaci z tohoto zdroje. Zbytek by měl uhradit Žatecký pivovar, jehož vlastníkem je od roku 2014 dánský Carlsberg.

V Žatci se v současné době nacházejí městské Regionální muzeum K. A. Polánka a Chmelařské muzeum. To zřídilo a spravuje Chmelařství, družstvo Žatec. Nedávno si připomnělo 20 let existence.