Na budově plaveckého bazénu Základní školy Prokopa Holého v Lounech se zřítila část zdiva. Došlo k tomu ve čtvrtek 15. listopadu při jeho rekonstrukci, nikdo se při tom nezranil. Školáci si ale budou muset na znovuotevření bazénu počkat, termín dokončení rekonstrukce se odsouvá. Práce přitom měly původně skončit už za měsíc.

Jiný bazén děti využít nemohou, městská plavecká hala v Lounech v současné době není. Ta byla v tak špatném stavu, že město rozhodlo o jejím úplném zbourání namísto nákladné a komplikované rekonstrukce. Její stavba teprve začíná, první návštěvníky by měla uvítat na jaře 2020.

Ve špatném stavu byl i plavecký areál při ZŠ Prokopa Holého, a to hlavně střecha. Tam se město rozhodlo pro rekonstrukci. Práce měly vyjít na 9,5 milionu korun, kvůli spadlému zdivu se ale prodraží. „Při demontáži střešní konstrukce došlo k uvolnění části zdiva na severní straně budovy. Místo už obhlédl statik a soudní znalec, v nejbližších dnech budeme s nimi a zhotovitelem jednat o dalším postupu prací,“ sdělila vedoucí odboru majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Spadlé zdivo se v první řadě musí odstranit, přilehlá komunikace na výstaviště a baseballové hřiště byla uzavřena. Následně se bude dozdívat. A také vyšetřovat. Musí se zjistit, proč k uvolnění části zdiva došlo. Zda za to může chyba v projektu nebo je vina na straně postupu prací při rekonstrukci.

Problémy se střechou, která nutně potřebovala opravu, donutily vedení základní školy k uzavření bazénu už loni. Komplikace byly dlouhodobé, další provoz bazénu už ale nedovolovaly. Rekonstrukce začala letos, původně měla skončit v polovině prosince. Termín se o několik týdnů posunul a teď je jasné, že dřív než na jaře se děti v opraveném bazénu nevykoupou.

Rovněž špatný technický stav si vynutil i uzavření městské plavecké haly v Lounech. Nakonec padlo rozhodnutí, že místo rozsáhlé rekonstrukce se objekt zbourá a na stejném místě znovu postaví. V nové plavecké hale bude kromě klasického bazénu délky 25 metrů venkovní tobogan o délce 75 metrů se střední obtížností, venkovní terasa s vířivkou, která bude s halou propojena průplavem, wellness část se dvěma saunami, relaxační bazén s masážními lehátky a masážními tryskami.

Chybět nebude dětský bazén pro batolata a součástí haly bude i mokrý bar s venkovní terasou nebo posilovna. Jeho stavba vyjde na zhruba čtvrt miliardy korun.

Před nutností rekonstrukce školního bazénu postaveného ve stejném období jako ten lounský, tedy v 80. letech 20. století, stálo i město Žatec. A to v případě ZŠ Jižní. Bazén byl v tak špatném stavu, že statik nařídil na jaře roku 2013 jeho vypuštění. Rekonstrukce začala po roce a půl od uzavření, město vyšla na 9,5 milionu korun. Bazén s novou nerezovou vanou slouží dětem od roku 2015.

V Žatci veřejnosti slouží bazén při obchodní akademii. Střední škole na jeho provoz přispívá město, kapacitně už delší dobu nestačí. Výstavba nové plavecké haly se ale v Žatci také kvůli vysoké finanční náročnosti nechystá, řada lidí z města proto jezdí do aquaparků v Mostě nebo Chomutově.