Na téměř šesti stovkách škol po celé republice se v listopadu promítají filmy o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a následné sovětské okupaci. Na toto téma je zaměřený 11. ročník projektu Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách.

Projekt je organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Každoročně seznamuje žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou s pamětníky, historiky a filmaři. V tomto projektu se už uskutečnilo přes sedm tisíc těchto akcí.

Žatec, Lenešice, Louny…

Dnes, ve středu 11. listopadu, se akce koná dopoledne na žateckém gymnázium, zítra ráno je v plánu na Základní škole v Lenešicích a v pátek 13. listopadu na Obchodní akademii a Střední odborné škole generála Františka Fajtla v Lounech.

Projekt se má uskutečnit ještě na základních školách v Podbořanech a Lubenci, termín ještě není upřesněn.

Například na studenty žateckého gymnázia dnes čeká promítání filmových dokumentů z okupace a beseda s Jiřím Matyášem, ředitelem Oblastního muzea v Lounech. Pro žáky lenešické školy jsou na zítra zase připravené promítání snímku Hořící keř a beseda s Martinem Vostřelem, historikem zmíněného muzea.

Letošním tématem jsou události roku 1968. „Žákům českých škol chceme přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí. O sovětské tanky se navíc opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy a vedl k masivní emigraci," uvedl v Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách. V tehdejším dění je podle něj možné vidět paralely se současnou situací na Ukrajině. „Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje ‚za svou', k hrubému porušení mezinárodního práva. Ruská intervence na cizím území vedla k vleklému ozbrojenému konfliktu a k velké humanitární krizi," doplnil.

Studenti mapují tehdejší události

Desítky studentských týmů budou navíc pátrat po tom, jak velké dějinné události ovlivnily životy lidí v místech, kde žijí nebo chodí do školy. V rámci projektu Naše okupace budou žáci pod vedením učitelů odhalovat, jak vstup vojsk do Československa v srpnu 1968 ovlivnil život obyvatel jejich obce či regionu. Budou vyhledávat dobové fotografie, noviny, letáky, plakáty a další materiály. A především se setkají s pamětníky a zaznamenají jejich vzpomínky. Příběh jejich obce či regionu v souvislosti se srpnem 1968 budou následně sdílet v mapové aplikaci (www.pribehybezpravi.cz/mapa).

Zapojené školy letos také obdrží novou knihu Moskva posílá tanky. Jde o knihu vzpomínek na srpnový vstup vojsk do Československa a následné měsíce okupace naší země. Vzpomínky sestavil a redakčně upravil publicista Adam Drda. Závěr knihy je věnován přesahu do současnosti a situaci na Ukrajině. Školy také dostanou k dispozici výstavu deseti plakátů s touto tematikou s názvem U nás pomáhali taky.