Žebříčku vévodí dvě školy. ZŠ v Panenském TýnciZŠ J. A. Komenského Louny. Obě se podělily o první dvě místa. U matematiky je v čele týnecká před lounskou, u českého jazyka si pořadí prohodily. Čím to je, že jsou obě školy tak úspěšné?

„Naše žáky na přijímací zkoušky pečlivě připravujeme,“ vysvětlili ředitelé obou škol.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

Na ZŠ J. A. Komenského Louny nyní chodí 517 dětí, dvě třídy devátého ročníku dohromady navštěvuje 54 žáků. „Dětem s přípravou na přijímací zkoušky pomáháme, snažíme se je i motivovat k dalšímu studiu. Věnujeme se jim i mimo výuku, od první třídy se u našich dětí snažíme rozvíjet matematické i češtinářské dovednosti,“ sdělila ředitelka lounské školy Dana Tužilová.

Tady válí v matice

Nejúspěšnější školy na Lounsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Panenský Týnec  45,02
ZŠ J. A. Komenského Louny 42,88
ZŠ Prokopa Holého Louny 39,78 
ZŠ Postoloprty 37,60 
ZŠ Peruc 35,94 

Děti z „jedničky“ se pravidelně umísťují v různých soutěžích, například v lednu přivezl Václav Pořt z 5.B z okresního finále matematické olympiády druhé místo, Hanele Petra Hájková z 5.A obsadila čtvrté místo a Jan Růžek z 9.B skončil šestý.

Základní školu v Panenském Týnci navštěvuje 140 dětí, do devítky jich chodí jedenáct. „Je velkou výhodou, že jsme malá škola. Můžeme se dětem víc věnovat, doučují se s našimi učiteli. Máme také prostor pro větší komunikaci s rodiči, a pokud je žák slabší, spíše ho směřujeme na učiliště,“ řekl ředitel školy Jiří Kučera.

Oba ředitelé zmíněných škol se shodují, že základem úspěchu jsou kvalitní učitelé. „U nás máme učitele s dlouholetou praxí i na středních školách, výhodou tak je, že vědí, co se na nich od dětí očekává,“ sdělil Jiří Kučera.

Uchazeče o střední školy letos čekají změny.
Digitalizace přijímaček začíná. Uchazeče o střední školy čekají změny

Panenský Týnec leží na pomezí Lounska a Slánska, do tamní školy dojíždějí děti z celé řady okolních vesnic včetně středočeských.

Právě „vesnické“ školy jsou v čele žebříčku nejúspěšnějších škol v nemalé míře zastoupené. Patří mezi ně i ta v Černčicích u Loun, tamním žákům to jde dobře při přijímačkách z českého jazyka.

Tady válí v češtině

Nejúspěšnější školy na Lounsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ J. A. K. Louny 58,62 
ZŠ Panenský Týnec 56,16 
ZŠ Černčice 54,79 
ZŠ Školní Louny 53,37 
ZŠ Komenského alej Žatec 52,82 

„Těší nás to, je to asi o konceptu vzdělávání, který naše škola zastává. Zakládáme si na tom, že chceme děti hlavně učit, soustředíme se na to, aby děti něco uměly. Aby se s tím, co se u nás naučí, na střední škole cítily komfortně,“ sdělil ředitel ZŠ a MŠ Černčice Jan Krtička.

Disponibilní hodiny, které každý ředitel školy má, jsou v Černčicích věnovány právě českému jazyku. Učitelé tak mají větší prostor pro výuku tohoto předmětu. „V deváté třídě mají navíc naši žáci seminář z češtiny a matematiky, je nepovinný, ale prakticky všichni tam chodí,“ dodal ředitel.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy


Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia.

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat