Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přírodní park Džbán je už dvacet let chráněn

Lounsko, Žatecko, Rakovnicko - Ochranu přírody a krajiny, rostlin a živočichů v této zajímavé lokalitě vyhlásil tehdejší Okresní úřad Louny od 1. května 1994

1.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

V letošním roce si připomínáme kulaté výročí významné události pro ochranu přírody a krajiny v naší oblasti. Před dvaceti lety, 1. května 1994, nabyla účinnosti vyhláška tehdejšího Okresního úřadu v Lounech o zřízení přírodního parku Džbán.

Vyhlášením ochrany pro toto cenné území bylo dovršeno předchozí úsilí orgánů ochrany přírody i dobrovolných ochránců přírody z okresů Louny, Rakovník a Kladno, kteří se spojili, aby ochránili unikátní část přírody a krajiny České republiky a zachovali ji i pro budoucí generace.

Lesnatý komplex tohoto přírodního parku s přirozenými společenstvy na opukovém podloží Džbánu je nejenom významným útočištěm mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, ale zároveň slouží i k rekreaci obyvatel z přilehlých průmyslových oblastí.

Zájmy přírody a místních obyvatel

Nebylo nijak lehké tehdy spolu skloubit zájmy ochrany přírody se zájmy obyvatel, kteří v tomto území žijí, toto území využívají k práci nebo se zde jen přechodně zdržují na svých chatách a chalupách a přírodu využívají k oddechu a k rekreaci.

Před samotným vyhlášením přírodního parku Džbán probíhala ve spolupráci s příslušnými obecními úřady celá řada jednání, na kterých byl občanům vysvětlen záměr vyhlášení přírodního parku Džbán a byly jim zodpovězeny jejich dotazy týkající se hlavně omezení některých činností, které by mohly narušovat krajinný ráz a zájmy ochrany přírody v tomto území. Kuriozitou z tehdejších jednání byl případ občanů z Brodce, kteří nesouhlasili s podmínkami ochrany, a proto nebyl Brodec začleněn do přírodního parku Džbán. Úspěchem bylo ale to, že se nakonec podařilo vyhlásit ochranu pro 45 katastrálních území okresu Louny o výměře 20.378 ha a vznikl tak přírodní park zasahující do sousedních okresů Rakovník a Kladno o celkové rozloze 41.578 ha.

Zdeněk Klouček
(autor je odborník na přírodu a krajinu, pracuje v Oblastním muzeu Louny)

Autor: Redakce

1.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební urny už začali úředníci stěhovat ze skladů do jednotlivých volebních okrsků.
5

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Motorák na Švestkové dráze Most - Lovosice.
8

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Žatec - Radnice chce turistům nabídnout místa pro stanování.

AKTUALIZOVÁNO

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Ústí nad Labem, Jirkov - Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení