Hlavním cílem unikátního centra, které sídlí v historické budově zemědělské školy, je podporovat přírodovědné a technické vzdělání a popularizovat vědu. „Pro mateřské, základní a střední školy bude otevřeno od úterý do čtvrtka, pro veřejnost v sobotu, kdy plánujeme také přednášky na různá témata,“ sdělil vědecký pracovník a žatecký radní Pavel Pintr, který za vznikem centra stojí. Zájemci o návštěvu by se vzhledem k omezenému počtu míst v projekčních místnostech měli předem registrovat na webových stránkách centra vedanakouli.cz, vstupné je zdarma.

Centrum je rozdělené na dvě části – v jedné speciální místnosti je Digitárium, v druhé Věda na kouli. „Digitárium je nejmodernější v Česku,“ řekl Pintr. Jeho projekce, při které návštěvníci sedí v křeslech a dívají se nad sebe, umožňuje speciální simulace z astronomie, astrofyziky, kosmologie, kosmonautiky i dalších oborů přírodních a technických věd. V místnosti Věda na kouli se promítá na kulovou projekční plochu o průměru téměř dva metry. Kouli lze obcházet a sledovat situace v různých částech planety. „V Digitáriu se návštěvník dívá ze Země do vesmíru, ve Vědě na kouli z vesmíru na naši planetu,“ přiblížil Pintr.

Náklady na vytvoření centra činily 18 milionů korun. Hlavní část 14 milionů na technologie a personální zajištění pokryla z 95 procent evropská dotace, pětiprocentní spoluúčast zaplatilo město Žatec. Zbylé čtyři miliony korun na stavební úpravy v budově školy poskytl Ústecký kraj. „Žatec je znám především svou historií, vznik centra ho ale posouvá do budoucnosti,“ řekl hejtman kraje Jan Schiller.

Centrum se bude i po otevření dále vyvíjet, lidé v něm pracující na dohodu s městem průběžně vytvoří nové pořady. A přibude i další vybavení. „Dalších dva a půl milionu korun dostaneme z evropského dotačního programu na 3D technologie a hologram,“ sdělil žatecký místostarosta Radim Laibl.

Přírodovědné centrum patří mezi 19 technických klubů v Ústeckém kraji, jejichž aktivita je směřována na podporu technického a odborného vzdělávání. Je mezi nimi i nedávno otevřená astronomická přírodovědná observatoř v Kadani. „Chtěli bychom oba kluby propojit. Aby například co se v Žatci dozvědí žáci o vesmíru teoreticky, si mohli v Kadani prohlédnout v dalekohledu,“ popsal Pintr.

Přírodovědné centrum v Žatci není jediným počinem na poli moderního technického vzdělávání dětí. V roce 2024 se otevře robotické centrum v bývalém klášteře, který prochází celkovou rekonstrukcí za téměř sto milionů korun.