Možnost přepravy z jednoho břehu řeky Ohře na druhý a hlavně pěkný zážitek z krátké plavby nabízel posledních šest týdnů dobrovolnický přívoz v Lounech. Za pár dní bude končit. Akce se setkala s velkým úspěchem a možná se dočká i opakování.

Od poloviny června, kdy se vesel chopil první dobrovolník, se loďkou nechalo převézt přes tři sta pasažérů. Pejsků nebo jízdních kol bylo nepočítaně. A možnost relaxovat na řece, v přírodě, a k tomu poznat spoustu lidí lákala také převozníky. V nepravidelných intervalech, jak kdo měl právě čas a chuť, se jich střídalo ke dvaceti.

Akce se vydařila

Hlavní organizátor Jan Žalud je s výsledkem akce spokojen. „Byla každopádně úspěšná - nikdo se neutopil," žertuje a dodává: „Máme nadšené komentáře od pasažérů a zapojilo se celkem dost převozníků." Nepřišlo ani žádné nemilé překvapení a naopak se potvrdilo, že pramice, zapůjčená ze sousedního koupaliště, je bezpečná. „Lidé, kteří se nechali převážet, byli hodně rozhořčeni tím, že se lávka opravuje právě v létě, kdy je nejvíce využívaná. Naopak nápad zřídit přívoz cestující chválili a podivovali se nad tím, že si lze na koupališti půjčit pramici," shrnul získané reakce Jan.

Dobrovolnický přívoz by měl naposledy na řeku vyjet v pátek 1. srpna. Derniéra příchozím nabídne originální atmosféru s hudbou a lampiony. V podobných aktivitách chce J. Žalud pokračovat. „Jde o to přitáhnout pozornost lidí ke krásné řece, kterou tu máme, a rozvíjet trochu občanskou pospolitost. Měli bychom zpřístupňovat břehy řeky a podporovat kulturní akce v její blízkosti," vysvětlil s tím, že není vyloučeno, že se vzpomínka na přívoz bude každé léto vracet v rámci nějakého happeningu.

Loďka poháněná lidskou silou zastoupila na nutnou dobu uzavřenou lávku v Masarykových sadech, která prochází zásadní opravou. Lidé ji nemohou používat, je to však jediná spojnice břehů Ohře ve velkém parku, kam chodí lidé na procházky, za odpočinkem a relaxací. Slavnostní otevření po opravách se chystá na úterý 5. srpna.