Konkurz firmy Hargo se táhne od roku 2016. „Dokončení konkurzu společnosti Hargo brání to, že zajištěný a největší věřitel ERB banka je sám v konkurzu. Své pohledávky vůči společnosti Hargo prodává společně v balíku s dalšími pohledávkami. Jakmile je prodá, tak nám nový věřitel udělí pokyn, jak naložit s majetkem, tedy jak se bude areál společnosti Hargo prodávat,“ sdělil konkurzní správce Michal Janovec.

Zkrachovalá ruská banka ERB podnikatele Romana Popova přišla ve zmíněném roce o licenci a kvůli třímiliardovým dluhům spadla do insolvence. Část majetku banky už byla v rámci konkurzního řízení prodána, nyní jsou v nabídce dvě desítky pohledávek za dlužníky včetně firmy Hargo. „Jedná se o poslední položky soupisu majetkové podstaty ERB bank, jež dosud nebyly zpeněženy, a to především s ohledem na skutečnost, že tyto pohledávky byly průběžně vymáhány většinou prostřednictvím soudních řízení,“ vysvětlila insolvenční správkyně ERB Jiřina Lužová.

Ilustrační foto.
Tisíce tun pneumatik zůstávají v Triangle, konkurz Harga se táhne

Společnost Hargo dokončila výstavbu továrny u Žatce v roce 2013, při recyklaci pneumatik zaměstnala několik desítek lidí. Šlo o prvního českého investora v zóně Triangle. V závěru roku 2015 se ale dostala kvůli dluhům a technickým potížím do problémů, které nakonec vedly k ukončení výroby, insolvenci a následnému konkurzu. Všechny zaměstnance firma propustila. V areálu zůstalo podle konkurzního správce zhruba šest až sedm tisíc tun pneumatik, po krachu se podařilo odvézt jen nepatrných 23 tun.

Na novém majiteli areálu bude, aby se s pneumatikami vypořádal. Lidem kolem zóny se hromady pneumatik v Triangle nelíbí. Nejvíc se bojí následků případného požáru. Ty by mohly být závažné pro široké okolí. Například Alois Jurkovič se stará o rybníčky u Staňkovic pod zónou. Chodí na ně rybařit místní děti, trénuje tam závodní tým mladých sportovních rybářů ze Žatce. „Rybníčky jsou napájeny podzemní vodou, bojím se, aby ji hašení případného velkého požáru v Triangle neznečistilo,“ řekl.