Dva znalecké posudky a nekonečné dohady provázely schválení prodeje obecních bytů ve dvou domech v Krásném Dvoře. Lidé by si přáli ještě další slevu, vedení úřadu ale trvá na tom, že třetina z odhadu, ještě sníženého, je dostatečný ústupek.

Zhruba 1800 korun za metr čtvereční, taková je konečná cena za byty ve dvou domech v Krásném Dvoře. Vedení obecního úřadu a nájemníci se dohadovali několik týdnů. „Myslím, že jsme lidem udělali dostatečný ústupek. Samozřejmě chtěli, aby byty byly ještě levnější, ale nejde donekonečna jen zlevňovat. Nemůžeme obecní majetek rozdávat,“ je přesvědčen starosta Krásného Dvora František Kuna.

Obec si před časem nechala zpracovat znalecké posudky. Byt 3+1 v Krásném Dvoře má podle něj hodnotu 560 tisíc korun, menší 2+1 by vyšel na 413 tisíc korun. „Dohodli jsme se, že lidem byty prodáme za třetinu odhadu. Ani to se jim ale nezdálo dost dobré,“ pokračoval starosta.

Nájemníci si stěžovali, že odhadce v bytech ani nebyl, cena se jim zdála nadhodnocená. „Taková nehoráznost, chtít za 40 let staré, zdevastované a nikdy nijak nerekonstruované a promáčené byty částky při kterých se zvedá žaludek,“ rozčilovala se například čtenářka Simona na internetových stránkách obce v diskuzi o prodeji bytů. A připojili se k ní další nespokojení nájemníci.

Byt 3+1 za 150 tisíc

Vedení obce chtělo lidem vyhovět, objednalo proto další posudek. „Druhý odhadce v bytech byl, cena se o něco snížila, ale ne o moc. Schválili jsme nakonec cenu podle mého rozumnou. Za byt 3+1 zaplatí nájemníci přibližně 150 tisíc korun, za 2+1 113 tisíc,“ řekl Kuna.

Podle něj je argumentace, že se v bytech léta nic nedělalo, nemají vyměněná okna a není zateplená fasáda, nesmyslná. „Tuto skutečnost jsme přece zohlednili tím, že jsme jim odpustili dvě třetiny z ceny odhadu. Sleva je ve výši okolo 400 tisíc korun na byt. Právě proto, že víme, že jsou tam nějaké problémy, nabízíme je levněji,“ dodal pro Deník František Kuna.