Téměř čtyři miliony korun dluží lidé za nájemné v městských bytech v Podbořanech. Radnici už došla trpělivost, kromě výpovědí a exekucí zvažuje i další kroky. Prodej bytů je jednou z možností.

Zatímco v říjnu loňského roku dlužili lidé za nájemné 3,4 milionu korun, na začátku března už podbořanská radnice eviduje dluh ve výši 3,7 milionu korun. „Za čtyři měsíce se dluhy na nájemném zvýšily o 320 tisíc korun,“ vypočítala přesnou částku Jaroslava Gašparová, vedoucí finančního odboru podbořanské radnice.

Dluhy rostou neustále, nejen díky nesplacenému nájemnému. Připočítávají se také vysoké penále. „Dluhy se nám nedaří snižovat. V loňském roce jsme dokonce vyhlásili amnestii pro dlužníky, a pokud splatili čistý dluh, penále platit nemuseli. Nabídku ale využili jen dva lidé,“ lituje Gašparová. V Podbořanech se také stále zvyšuje procento lidí, kteří v městských bytech nájem neplatí. Například v Dělnické ulici. To je dáno velkým počtem prodejů bytů. „V majetku města díky prodejům zůstávají problémové byty. Čím víc bytů prodáme, tím větší procento neplatičů bude. Ti si byt nekoupí,“ pokračuje.

Vedení radnice chce zhoršující se situaci řešit. Každý, kdo třikrát nezaplatí nájem a nesnaží se situaci řešit, dostane výpověď. „V minulých dnech jsme dlužníkům rozdali pětadvacet výpovědí z bytů,“ informoval Deník starosta Podbořan Radek Reindl. Dalším nástrojem jsou exekuce. Také ty radnice hodně využívá. „Všechno jsou to ale dlouhodobé nástroje. Nemůžeme čekat, že se situace rychle zlepší,“ pokračuje starosta.

Možností je i prodej problémových bytů, město by se tak nadobro zbavilo zátěže. „I tato možnost se zvažuje, je to jedna z variant řešení snižování dluhů. V některých lokalitách je vybírání nájmů hodně složité,“ dodal místostarosta Karel Honzl.