„Bohužel, byla vyhlášena částečná prohibice, tvrdý alkohol už nalévat nemůžeme," musel v pátek 14. září večer sdělit číšník svým zákazníkům v plné žatecké restauraci Medvěd. A nebyl sám. Stejně se museli zachovat také další majitelé restaurací a barů, ale i obchodníci v marketech nebo večerkách po celém okrese.

Vláda totiž kvůli otravám metanolem, na které zemřelo už devatenáct lidí a další desítky jsou v nemocnicích po celé republice, zakázala plošně prodej tvrdého alkoholu. Chce tak zabránit dalším tragédiím. Lidem se prohibice příliš nelíbí, ale v drtivé většině chápou, že se stát snaží předejít dalším úmrtím.

„Zrovna jsme oslavovali, zákaz prodeje alkoholu nás proto překvapil, už jsme nic nedostali. Ale chápu toto opatření. Hlavně aby už neumírali lidé," řekl Deníku pár minut po vyhlášení prohibice Petr Sláma, jeden z hostů žatecké restaurace Medvěd. „Chtěli jsme s kamarády popít, ale nenalévají opravdu nikde. Snad to pomůže, úmrtí na alkohol jsou hrozná. Jen aby to ještě více nepomohlo černému trhu," obával se v jiné restauraci Pavel Bartoš.

Co si dát místo kvalitního pití?

Nastalou situaci zhodnotil i 21letý Jan Polák z Loun. Pivu příliš neholduje a když si vyjde s přáteli, rád si pochutná na kvalitní whisky. "Podle mne stát tímto rozhodnutím podpoří černý obchod a také poškodí výrobce kvalitního alkoholu. Přesto tento krok chápu," uvedl. "Bohužel pro nás to znamená, že když vyrazíme třeba do nějakého klubu, budeme muset pít nějaká "lepidla", takové ty sladké drinky. Nebo nic," krčí rameny.

Jak se redaktoři Deníku přesvědčili, obchodníci i hospodští zákaz dodržují. Deník navštívil už v pátek několik restaurací, nenalévali nikde. V sobotu ráno už nebyl tvrdý alkohol ani v žateckých obchodech Tesco a Kaufland, prázdné regály měly také všechny Deníkem navštívené večerky. Stejná situace byla i v Lounech. „Už v pátek večer vyrazili policisté i v okrese Louny na kontroly, v počátku jsme hlavně informovali. Zatím k žádnému porušení zákazu nedošlo," sdělila Deníku policejní mluvčí.