Milionové částky vydají každoročně Louny a Žatec na sport a kulturu.

V brzké době chystají obě města několik projektů, které mají zlepšit možnosti tamních občanů.

Louny vydají letos na sport přes 19 milionů, o půl milionu více než loni. „Z toho 8,2 milionu půjde na investice. Sportovní komise rozdělí na činnost 1,2 milionu a na provoz našich sportovních zařízení je určeno 8,3 milionu. Dalších 350 tisíc přispívá finanční výbor na významné akce,“ řekla Renáta Čapková, tajemnice Městského úřadu v Lounech.

Na kulturu jde v Lounech podobná částka – 18,2 milionu. Z toho 4,7 milionu na investice a 13,1 milionu na provoz kulturních zařízení. Na činnost kulturních spolků, podobně jako v celé republice, jde ale méně než na činnost sportovní. „Na rok 2008 rozdělila kulturní komise částku ve výši 200 tisíc korun,“ pokračovala tajemnice lounské radnice.

Přístavba sportovní haly

Vedení lounské radnice plánuje také velké investice, jak do sportu, tak do kultury. „Letos by měla být zpracována dokumentace na přístavbu sportovní haly. Přístavba by měla stát zhruba 14 milionů korun. V plánech máme také novou knihovnu. Odhad nákladů je asi 37 milionů korun,“ dodala Renáta Čapková s tím, že záležet bude také na obdržených dotacích.

V Žatci letos přímo na sport půjdou čtyři miliony korun. „Dosud bylo rozděleno 3,3 milionu na příspěvcích organizacím a 400 tisíc na investice,“ řekl Deníku žatecký místostarosta Aleš Kassal s tím, že v roce 2007 rozdělilo město na činnost 1,4 miliony, 0,56 milionu na energie, 240 tisíc korun na údržbu a 126 tisíc na pořádané akce. „Dotace tělovýchovným jednotám na investice byla 1,2 milionu. Celkem se roce 2007 rozdělilo 4,1 milionu korun,“ pokračoval.

Ani Žatec není výjimkou. Sport nad kulturou vede. „Kulturní komise letos přerozdělí 229 tisíc korun,“ dodal Aleš Kassal s tím, že v částce nejsou započítány investice ani provoz divadla. Také v Žatci mají velké plány. Opravovat tam chtějí sportovní areál Mládí, největším projektem je ale určitě výstavba nového koupaliště a zimního stadionu, která by měla stát okolo 300 milionů korun. Letos chce město zažádat o dotace. V oblasti kultury se chce město soustředit na bývalé papírny. Tam by měla v budoucnu vzniknout nová knihovna, depozitář muzea či zázemí pro různé kulturní spolky.