Ke stávce odborářů se v celé republice připojilo přes sto tisíc lidí. Výjimkou není ani okres Louny, kde se nepracovalo, nebo jen omezeně, na některých školách či úřadech.

Anketu na toto téma
NAJDETE ZDE


Klidnou formu protestu zvolili také podbořanští úředníci a zaměstnanci města. Do práce ve středu 8. prosince nepřišla ani Iva Laurichová, pracovnice městského úřadu. „Na shromáždění pokud vím nikdo neodjel, také kvůli špatnému počasí a situaci v dopravě. Ke stávce jsme se ale jednoznačně připojili, nesouhlasíme s takovým snižováním platů, bude to daleko více než jen o deset procent, o kterých se mluví. Je to nespravedlivé, nejvíc budou postiženi zkušení pracovníci,“ je zklamaná z postupu vlády.

V Podbořanech se do stávky zapojilo celkem 63 ze 100 zaměstnanců městského úřadu, v provozu tak byla jen podatelna, pokladna a ústředna, k ostatním úředníkům bylo lépe zavolat, jestli jsou v práci. Připojila se také knihovna nebo dům s pečovatelskou službou, kde najeli do víkendového provozu.

Stávkovalo se i na jiných místech regionu. Zapojil se například Katastrální úřad v Žatci nebo tamní základní škola v ulici 28. října Zůstala zavřená škola, jídelna i družina, část zaměstnanců dokonce vyrazila i na protestní shromáždění do Ústí nad Labem. Svou podporu stávkujícím vyjádřili také pedagogové a další zaměstnanci žateckého gymnázia, tam se ale normálně učilo. I podbořanská 1. základní škola se připojila ke stávce.

A jak takový den stávkujícího vypadá? Úředníci mají v práci neplacené volno, zvlášť si platí sociální a zdravotní pojištění. „Někdo je doma, další lidé si vyřizují svoje věci v kancelářích, dodělávají, co nestihli, nebo si dělají pořádek, každý podle svého,“ popsala Laurichová.

Stávka odborářů proběhla dnes, osmého prosince, po celém území České republiky, mělo se do ní zapojit až sto tisíc protestujících, další ji měli podpořit alespoň symbolicky, například hasiči, někteří zdravotníci nebo policisté. Shromáždění probíhala v Praze nebo také v Ústí nad Labem.