Sednout si na lavičku v parku, vytáhnout lahev rumu nebo krabici vína a bez obav popíjet nebude již možné na některých místech v Lounech.

Zastupitelé v pondělí 16. června schválili vyhlášku, která pití na veřejných prostranstvích zakazuje. Přijali též vyhlášku, která stanovuje dobu nočního klidu. Cílem „protialkoholní“ vyhlášky je vyhnat opilce z míst, kde si hrají děti a kde jsou největší problémy. Vyhláška ale nezakazuje pití na celém území města, pouze na některých místech.

To znamená, že napít se alkoholu nebude možné například v parčíku vedle radnice, ale posedět přímo na Mírovém náměstí s lahví v ruce již možné bude. Opilci se tak možná budou objevovat na jiných místech ve městě. Někteří zastupitelé upozornili na to, že bude potřeba místa postupně rozšiřovat. Vyhláška začne platit od 1. července.

Zakazuje pití na náměstí Benedikta Rejta, v parčíku vedle historické budovy radnice, parčíku u hlavního vlakového nádraží, na autobusovém nádraží, v okolí okresního soudu a na náměstí Zschopau.

Druhá vyhláška stanuje dobu nočního klidu a vymezuje čas, ve kterém se mohou konat sportovní, kulturní a společenské akce na veřejném prostranství ve městě Lounech.

Pozor na pokuty!

„Doposud nebyla doba nočního klidu žádným právním předpisem vymezena. Strážníci tak mohli pouze výtržníky napomínat, ale ne pokutovat. Zároveň se sjednotí pravidla pro pořádání kulturních nebo sportovních akcích na veřejných místech,“ zdůvodnila tajemnice městského úřadu Renáta Čapková.

Doba nočního klidu bude od 1. července letošního roku platit od 22 do 6 hodin. Avšak radnice bude udělovat výjimky pořadatelům společenských akcí, například mimořádných koncertů.