Výpadky v dodávkách elektrické energie do Žatce, ke kterým docházelo v úterý 13. ledna během dopoledne, přinesly společnosti Žatecká teplárenská (ŽT) velké problémy při výrobě tepla v kotelně v Perči.

Počítače, které řídí chod kotlů, přestaly kvůli výpadkům dodávek elektřiny fungovat. Kvůli tomu došlo k přerušení výroby tepla. Deníku to sdělil Miroslav Legutko, předseda představenstva ŽT. Podle jeho slov to mělo vliv i na dodávky tepla a teplé vody pro domácnosti v Žatci. „Výtopna se znovu dostala na jmenovitý výkon za dvě hodiny po obnovení dodávky elektrické energie. V rozvodné soustavě se vytvořil jakýsi studený špunt, který putoval ve městě. Došlo také k výpadkům některých výměníkových stanic, během dne jich museli zaměstnanci ŽT zkontrolovat na 170,“ vysvětlil M. Legutko.

ŽT vyrábí teplo v uhelné kotelně v Perči. V žateckém Podměstí má záložní mazutovou kotelnu, tu ale v současné topné sezoně ještě nespustilo. „Její spuštění ani nepředpokládáme. A to hlavně kvůli vysoké ceně mazutu. O spuštění bychom uvažovali, pokud by venkovní teplota klesla pod mínus 18 stupňů Celsia,“ uvedl M. Legutko.

Za úterní výpadky elektřiny mohla porucha na rozvodně u Kadaně. „Došlo k poruše na vedení velmi vysokého napětí, a to v rozvodně 110 kV Vernéřov u Kadaně, jejíž příčinou byla vypadlá spojka přípojnice. Zákazníci pocítili nedodávku elektřiny necelých 10 minut, a to přesně od 9.54 do 10.05. Pak byly dodávky postupně obnoveny. Bez proudu se ocitla města Žatec a Podbořany. V souvislosti s touto poruchou došlo také k poruše na vedení vysokého napětí, která postihla dva vývody v průmyslové zóně Královský vrch u Kadaně, bez dodávek se po stejnou dobu ocitla také Kadaň,“ sdělila Soňa Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.