Zóna Triangle

- zóna má celkem 295 hektarů

- nyní je obsazeno cca 70 hektarů, v místě působí čtyři firmy – jedna už vyrábí, tři zatím staví

- zbylých 157 hektarů je stále volných, dalších 64 se dá ještě použít „z rezervy“, uvádí kraj


Průmyslová zóna Triangle u Žatce zatím nesplnila očekávání. Vyrábí v ní zatím jediný investor, který zaměstnává zhruba sedm set lidí. Přitom její potenciál je mnohonásobně vyšší.

Vůbec poprvé zazněla veřejně kritika z řad zástupců Ústeckého kraje, který zónu u Žatce vlastní. Náměstek hejtmanky Arno Fišera řekl, že na vině bylo mimo jiné zkostnatěle fungující vedení projektu, které nedokázalo investory přitáhnout. „Když se podívám na soukromé zóny v kraji, které jsou živé a většinou slušně obsazené, tak je jasné, že v případě Triangle nebylo vše v pořádku,“ vyplynulo z jeho slov.

Je to vůbec poprvé, kdy kraj připustil, že se projekt Trianglu nevyvíjel dobře. Výstavba zóny na místě bývalého vojenského letiště přitom stála zhruba dvě a půl miliardy korun. „Kritiku jsme si nechávali pro sebe a používali ji na místech, která jsou k tomu určená,“ dodal Fišera. Podle něj se ale blýská na lepší časy. V současné době staví v zóně Triangle své továrny tři noví investoři a s dalšími kraj jedná.

„Chtěli bychom, aby noví investoři nebyli jen z automobilového průmyslu, což by přispělo k větší diverzifikaci zóny. Ale budeme pochopitelně rádi za každého investora,“ řekl A. Fišera. V současné době v Triangle vyrábí LCD monitory a televizory japonská společnost Panasonic. V jejím sousedství je opuštěná hala společnosti Hitachi, která v ní ukončila v roce 2009 montáž televizorů. Společnost zvažuje, že v hale začne vyrábět brzdové hadice a tlumiče do aut.

Turbíny a autodíly

V současné době staví své továrny v zóně Triangle společnosti Solar Turbines, Gestamp a JC Interiors. První bude u Žatce opravovat plynové turbíny, zbylé dvě díly do aut. Dohromady zabraly zhruba dvacet hektarů, Hitachi a Panasonic dalších padesát. „V současné době je pro investory připraveno 157 hektarů zóny, dalších 64 hektarů je rezerva,“ řekla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

V jihozápadní části zóny se rozkládá na ploše 28 hektarů sluneční elektrárna, výtěžek z pronájmu pozemků pod ní využívá kraj k údržbě zóny.