Po letech sporů a dohadů byly v minulých dnech na Podbořansku, v okolí Lubence a Blatna, zahájeny průzkumy kvůli možné budoucí výstavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Práce odstartovaly ve všech sedmi vytipovaných lokalitách po celé republice.
Průzkumy začaly zpřesňováním map, odborníci nyní mapují terén, studují reliéf krajiny, hledají odkryvy hornin a podobně. Sestavují také harmonogram dalších prací, při kterých už se budou odebírat vzorky a provádět měření. Ty začnou později, pravděpodobně na podzim letošního roku. „Geologicko – průzkumné práce jsou zatím v projekční fázi. Nyní probíhají terénní pochůzky, rekognoskace terénu. Větší kampaňovitá měření a odběry vzorků budou probíhat po přesné lokalizaci měřících profilů a specifikaci odběrných míst. Reálný začátek těchto měření předpokládáme na podzim," uvedla pro Deník Ivana Škvorová, vedoucí oddělení komunikace Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), která má hledání budoucího hlubinného úložiště na starosti.
Zkoumají bezpečnost podloží
První etapa průzkumů má na Podbořansku probíhat do konce roku 2016. Možné je ale prodloužení o několik měsíců, poté se budou výsledky analyzovat. Jak průzkumy dopadly by mohlo být známé někdy na konci roku 2017.
A proč průzkumy vlastně probíhají? Úložiště vyhořelého jaderného odpadu, které budeme v budoucnu potřebovat, musí být co nejvíce bezpečné. A právě bezpečnost a propustnost podloží odborníci zkoumají, opakují, že průzkumy jsou důležité právě pro vybrání nejlepší a nejbezpečnější varianty. Průzkumy aktuálně probíhají v sedmi vytipovaných lokalitách po republice.
Hloubkové vrty? Později a jen někde
Lidé na Podbořansku mají velké obavy z hloubkových vrtů. Ty v první etapě, která je schválená, probíhat nebudou. Vrtat se bude až v lokalitách, které projdou do užšího výběru, až později.
„První etapa geologických průzkumů zahrnuje pouze povrchová a přípovrchová měření a odběry vzorků pomocí ručního nářadí, bez hloubkových vrtů," ujistila Ivana Škvorová, vedoucí oddělení komunikace SÚRAO. „Lidé by první etapu průzkumů neměli téměř zaznamenat. Jednoduše řečeno: čas od času se v lokalitě bude pohybovat skupina geologů, kteří budou provádět odběr vzorků. Bez zásahů do pozemků," dodala.
Na všech sedmi lokalitách, včetně Podbořanska, probíhají průzkumy souběžně. A jak? Skupinky geologů, většinou ne větší než pět lidí, budou vybaveni kladívkem a GPS. Ti mapují krajinu, zkoumají horniny, hledají zlomy a podobně. Hydrogeologové budou odebírat vzorky vody, geofyzici pak pro svá měření používají ruční přenosné přístroje. Pro geochemickou analýzu jsou potřebné vzorky z hloubky 0,5 až 3 metrů, tam kde budou odebírány, mají být použity ruční nebo malé motorové vrtáky. To vše má probíhat mimo zastavěné území.
Část veřejnosti je proti
Průzkumy, ale také pozdější stavba hlubinného úložiště, má mnoho odpůrců, část veřejnosti je proti. Také na Podbořansku jsou silně slyšet hlasy odmítající současné průzkumy. Kritikům vadí, že SÚRAO a stát rozhoduje údajně proti vůli veřejnosti.
V Lubenci proběhlo referendum, které průzkumy odmítlo. Přesto začaly, pro SÚRAO, které dostalo od vlády úkol najít vhodné místo, není právně závazné. V Blatně mají platné usnesení zastupitelstva, které průzkumy povoluje, i tam se ale odpůrci najdou. V nezávazné anketě před lety lidé říkali také o malinko více ne, než ano. „Budeme proti úložišti a průzkumům bojovat dál. Bojíme se, že i v další fázi, kdy už se bude vrtat, náš nesouhlas obejdou, i když teď říkají, že ne. Předtím také slibovali, že bez souhlasu obcí nebudou zkoumat a už je to tady. Obáváme se, že když už jednou jsou průzkumy povolené, že při druhé etapě už to bude jen formální záležitost," uvedl už dříve Richard Kanta z Lubence. Brzy se opět bude konat pochod proti úložišti.
SÚRAO říká, že sliby neporušilo, postupuje prý podle zákonů. Některé obce souhlasí, jiné ne, proto prý přijalo kompromis. Opakují, že souhlas s průzkumy není souhlasem s úložištěm. Průzkumy jsou řádně povolené.
Obavy o přírodu i zdraví
Kritici tvrdí, že úložiště není vyzkoušené, může podle nich být nebezpečné. Bojí se ničení přírody, velké dopravní zátěže. Podle odborníků ho ale budeme v budoucnu potřebovat, protože odpad produkují naše atomové elektrárny. A elektřiny spotřebováváme stále více. Odborníci ze SÚRAO také říkají, že hlubinné úložiště bude bezpečné.
Za průzkumy obce získávají kompenzace. Blatno 4 miliony ročně, Lubenec 3,5. Průzkumy posunou čtyři místa do dalších zkoumání. Úložiště má začít fungovat v roce 2065, stavět se má začít v roce 2050. Kde vznikne má být jasno do roku 2025. Bude se skládat z menšího povrchového areálu a kilometrů podzemních chodeb, kde bude odpad uložen.