Firma získala povolení k zahájení zkušebního provozu, v průmyslové zóně Triangle rozjela výrobu a expedici pneumatik svým zákazníkům. Na plný provoz chce najet v nejbližších měsících. Aktuálně společnost Nexen Tire Europe zaměstnává v obří továrně u Žatce přes 700 lidí, výhledově by v ní mělo pracovat až 1 500 lidí.

„Plný provoz zahájíme po splnění všech nutných podmínek, které stanovil stavební úřad při vydání rozhodnutí o zkušebním provozu,“ sdělil mluvčí společnosti Ivan Dzido s tím, že společnost už plánuje rozšíření závodu o druhou fázi. Celková investice Nexenu do žatecké továrny bude činit přes 21 miliard korun.

„V roce 2014 jsme se rozhodli postavit naši novou moderní továrnu právě zde, v České republice. Po pěti letech chci poděkovat vám všem, zaměstnancům Nexen Tire Europe, že díky vašemu úsilí tady dnes stojí. Věřím, že česká továrna se nestala pouze jednou z továren v rámci našeho globálního koncernu, ale že bude úspěšně reprezentovat Nexen Tire v České republice a v Evropě. Mateřská společnost Nexen Tire v Jižní Koreji je připravena i nadále podporovat český závod, a to i v rámci expanzivních plánů v budoucnu,“ řekl v projevu k zaměstnancům nejvyšší ředitel společnosti Nexen Travis Kang.

Čtvrtá pobočka na světě

Továrna Nexenu u Žatce je čtvrtým závodem této společnosti ve světě. Dva má v Koreji a jeden v Číně. Práce na její výstavbě začaly na jaře roku 2017, dodávat bude pneumatiky automobilkám v Česku i dalších evropských zemích. Nábor zaměstnanců zahájila společnost už v roce 2016. Ze současných sedmi set lidí, kteří v Nexenu u Žatce pracují, je většina z Ústeckého kraje. Společnost se tak zařadí mezi největší zaměstnavatele v okrese Louny.

Kolem 1 500 lidí by mělo pracovat také v japonské společnosti Koito, která na okraji Žatce vyrábí od roku 2002 světlomety do aut. V současné době staví druhou halu. „První hala nám začíná být malá, kapacita výroby se naplnila,“ vysvětlil potřebu nových výrobních prostor prezident společnosti Koito Czech Masataka Choji.

Se stavbou druhé haly počítala firma od samotného začátku, ze současných 1 200 zaměstnanců se jejich počet zvýší o několik set.

Nová výrobní hala o rozměrech 66 krát 216 metrů roste v těsném sousedství té současné. Součástí je parkoviště, energetické centrum či prostory pro skladování. „Všechno by mělo být hotové na konci roku,“ sdělil člen managementu Koito Czech Jan Novotný.