Nejvíce psů je podle statistik radnic v Žatci, téměř dva tisíce. Nejméně naopak v Podbořanech, ani ne osm stovek. Ve městech okresu Louny různě přistupují k úklidu výkalů po psech, někde nabízejí sáčky na radnici, jinde i u odpadkových košů. Podbořany od sáčků zdarma upustily, nabídka se neujala.

Městem, kde v okrese Louny pobíhá nejvíce „hafanů" je Žatec. Přiznaných čtyřnohých miláčků je tam téměř dva tisíce. Ve městě a nejbližším okolí platí poplatky 1680 lidí za 1770 přihlášených psů. V Lounech mají 1400 poplatníků. Postoloprty evidují 785 psů, nejméně hafanů je podle statistik v Podbořanech 751.

Města, přestože už řada pejskařů po svých miláčcích uklízí, stojí úklid exkrementů ročně statisíce korun. Také proto jsou tak vysoké částky poplatků za držení psa, které radnice vybírají. „Pravidelný úklid psích exkrementů stojí město 912 tisíc korun za rok. Další úklid pak probíhá ještě v rámci sekání zeleně," uvádí dost vysoké číslo Romana Krameriusová z Městského úřadu v Lounech.

A tak není divu, že se radnice snaží prevencí předejít znečištěným chodníkům. Nejčastěji nabízejí sáčky na psí výkaly zdarma a apelují na pejskaře ve svých městech, aby po čtyřnohých společnících uklízeli. Například v Žatci lze sáčky sehnat na radnici, ale také v ulicích. „Sáčky jsou vydávány v podatelně žatecké radnice nebo jsou k dispozici přímo u odpadkových košů v ulicích," říká Petr Vajda, tajemník Městského úřadu v Žatci. Sáčky stojí město ročně zhruba 26 tisíc korun.

Čtěte také: Chcete mít psa? Nejvíc peněz za chov zaplatíte v Lounech

V Postoloprtech se letos vrátili k sáčkům papírovým. Igelitové pytlíky totiž mizely ze zásobníků ve městě ihned po doplnění, lidé si je brali i pro jiné použití. „Jsou sice dražší, ale spotřeba je nižší. Navíc je u nich lopatička a poskytují větší komfort při sběru," vysvětluje Jana Fišerová, tajemnice postoloprtské radnice. „Ročně vydává město za sáčky průměrně sedm tisíc korun," pokračuje tajemnice. Jedno balení sáčků zdarma na rok dává pejskařům také lounská radnice. „Pytlíky je možné si vyzvednout na městském úřadě na ekonomické odboru, číslo kanceláře 419," informuje Romana Krameriusová.

Naopak Podbořany jdou úplně odlišnou cestou. Sáčky tam nabízeli, ale o službu nebyl zájem. „Zkoušeli jsme sáčky, ale už je nenabízíme," říká o malém zájmu Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice. Gutzer vidí pozitivní trend mezi majiteli psů. „Naštěstí je stále více lidí, kteří po psech uklízejí," říká.