O čtyři sta korun chce radnice v Lounech zvýšit poplatky za psa.

Na poplatcích radnice v současné době vybere zhruba 400 tisíc korun, prostředky jdou na úklid ploch pro venčení psů. Částka ale zdaleka nestačí. „Ročně vyjde úklid psích exkrementů na více než jeden milion korun,“ zdůvodnila navýšení tajemnice Městského úřadu Louny Renáta Čapková.

Podle nové vyhlášky nejvíce zaplatí za psa lidé bydlící v panelácích, a to 1 200 korun. Majitel chlupáčů bydlící v rodinném domě zaplatí nově 600 korun. V Brloze a Nečichách, stejně jako pro seniory, zůstává výše poplatku stejná, tedy 200 korun.

Některým lidem se ale za svého psa platit nechce. Buď ho nepřihlásí vůbec a riskují tak vysokou pokutu při odhalení. Nebo psa přihlásí, ale pak se opožďují s platbami; pak dostávají trojnásobek sazby jako pokutu.

Za neplacení jsou pokuty

Poplatek je možné vymáhat až tři roky a pokutu lze udělit opakovaně. Jiní hledají různé kličky, jak platit nižší sazbu. Poplatek je nutné zaplatit vždy do 30. dubna.

Mezi pejskaři a ostatními lidmi panují věčné spory hlavně kvůli psím výkalům. Neshoda ale panuje i mezi pejskaři, a to zvláště v otázce, zda mají sami povinnost uklízet exkrementy i z ploch, které jsou určené pro venčení pejsků. I tam totiž tato povinnost platí.