Podbořanský musher Roman Habásko skončil o víkendu druhý na mistrovství Evropy v rakouském Innerkremsu v závodě na středně dlouhé trati.

Pro něj samotného to bylo obrovské překvapení, neboť startoval v závodě se svým psím čtyřspřežím sibiřských husky bez jakýchkoliv ambicí na umístění v popředí.

„Průměrné stáří mých psů je 12 let, což je věk, kdy už běžně nezávodí. A když, tak bez jakýchkoliv ambicí,“ sdělil R. Habásko. „Proto jsme na závody jeli hlavně s tím, abychom neudělali ostudu,“ dodal.

Trať v Innerkremsu patří mezi nejextrémnější ze závodů v Evropě. Na mushery čekaly tři dvacetikilometrové etapy s extrémními stoupáními a klesáními. Závodníci startovali v nadmořské výšce 1400 metrů, po osmi kilometrech se dostali do výšky 2506 metrů.

„Projížděli jsme traverzami ve svazích nad několik set metrů hlubokými roklemi. Na mnoha místech hrozilo, že by saně mohly strhnout spřežení ze srázu. Proto patří k povinné výbavě závodníků ostrý nůž, kterým by mohl sáně v takovém případě od psů odříznout,“ vysvětlil podbořanský musher.

Trať byla velmi náročná

Víkendové závody v Alpách doprovázel navíc mráz okolo mínus 16°C. „Mistrovství Evropy v Innerkremsu jsme se zúčastnili už v roce 2005, tehdy jsme dojeli pátí. Byla to tak těžká trať, že jsem si řekl, že už tam nikdy nepojedu. Přesto jsme jeli teď znovu. A trať byla ještě náročnější,“ řekl R. Habásko.

Odjet na víkendové mistrovství do Rakouska se podle svých slov rozhodl po nedávných závodech v Deštném v Orlických horách, kde při jednom z nejtěžších závodů ve střední Evropě dojel třetí. Trať dlouhou 192 kilometrů projel za 18 hodin. „To byl signál, že jsou psi v dobré formě,“ sdělil.

Závody v Innerkremsu ukončil R. Habásko jednu ze svých etap v kariéře závodního mushera. Jeho sibiřské husky, se kterými se stal v roce 2004 mistrem Evropy a o dva roky dřív vicemistrem světa, nahradí mladší psi. Pořídil si čtyři štěňata, které budou přibližně za dva roky základem nového závodního týmu.