Dětská psychiatrická léčebna by mohla zůstat v Lounech. Usilují o to krajští politici a senátor za okres Louny Marcel Chládek. Postavili se proti záměru Ministerstva zdravotnictví ČR, které zamýšlí přestěhovat léčebnu do jiného kraje.
Léčebna je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví a právě to přišlo s tím, že léčebnu chce přestěhovat do Dobřan v okrese Plzeň nebo Opařan v okrese Tábor, a to z důvodu úspor. Léčebna totiž sídlí v bývalém hotelu Graf, který je majetkem Ústeckého kraje, a ministerstvo tak musí ze svého pohledu „zbytečně“ platit za pronájem.
Podle ředitelky léčebny Ivany Schejbalové i politiků by stěhování byl neuvážený krok. Léčebna v Lounech je totiž jedinou dětskou psychiatrickou léčebnou v celém Ústeckém kraji. „Nesmíříme se s tím, že by měla být léčebna přestěhována. Děláme vše pro to, aby byla zachována,“ uvedl člen Rady Ústeckého kraje a místostarosta Loun Jan Čermák.
Zrušení této léčebny by přineslo komplikace rodičům malých pacientů. K úspěšné léčbě dětí je totiž nutný úzký kontakt a spolupráce s rodiči. Pokud by byla léčebna přestěhována, mnozí rodiče zejména ze slabších sociálních vrstev by nebyli schopni za svými dětmi dojíždět stovky kilometrů. Je možné, že někteří by pak volili spíše ústavní výchovu svých dětí.
Pokud by byla léčebna zrušena, přišly by Louny i o dětskou psychiatrickou ambulanci, která je přitom jedinou v okrese. V neposlední řadě by přišli o práci i atestovaní psychiatři, kteří tam pracují.
Čeká se na názor nové ministryně
O osudu léčebny měla původně rozhodnout bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, ale ta odešla z funkce po pádu Topolánkovy vlády. Rozhodovat tak bude pravděpodobně nová ministryně. „Stěhování léčebny je nešťastný záměr, jakmile bude mít úřednická vláda důvěru, budu interpelovat ministryni Danu Juráskovou,“ dodal senátor Marcel Chládek. Jednat s ministerstvem bude také zástupce hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda.
Léčebna má kapacitu 50 dětí. Ročně projde léčením přibližně 280 malých a mladých pacientů ve věku 5 až 15 let z regionu, asi desetina také z blízkých okresů Středočeského kraje. Stará se o ně 42 až 45 zaměstnanců. Léčí se tu kromě dalších například týrané děti nebo ty, které mají problémy s učením.