Deníku to v úterý řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Lenka Hanušová. „V tuto chvíli právě řešíme ohnisko ptačí chřipky v Blažimi na Lounsku. Jedná se o první letošní výskyt v malochovu v Ústeckém kraji. Nacházelo se zde celkem 12 slepic, z toho osm kusů uhynulo a zbylé čtyři bylo nutné utratit,“ sdělila Hanušová.

V chovu se provede předběžná dezinfekce a na základě určení patogenity viru budou i v tomto případě vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy.

Na Litoměřicku, v ochranném tříkilometrovém pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru, které veterináři v okolí zasaženého chovu v Libotenicích vymezili, nemá veterinární správa podle Hanušové dosud žádné další případy ptačí chřipky nahlášené. A to jak u drůbeže a ptactva z domácích chovů, tak ani z terénu, kde se neobjevil žádný uhynulý volně žijící pták.

V obcích, kterých se dotklo stanovené ochranné pásmo, museli všichni chovatelé drůbeže nebo jiného ptactva nahlásit nejpozději do 3. ledna jejich počty na příslušném obecním úřadě. Týkalo se to obcí Černěves, Hrobce, Rohatce, Chodouny, Lounky, Oleško a Židovice. Starostové následně musí seznamy předat krajské veterinární správě.

Starostka Chodoun a jejich místní části Lounky Marie Cimrová sdělila, že soupisku za obě obce na veterinární správu už odeslala. „Ten seznam nebyl tak početný, až mě to trochu překvapilo. V dnešní době ale už zdaleka ne všichni drůbež na vesnicích chovají,“ poznamenala starostka.

V areálu velkochovu, kde teprve na silvestra skončila po čtyřech dnech likvidace zhruba 80 tisíc kusů slepic a přibližně milionu kusů vajec, nyní probíhají dezinfekční práce. „Spěje to k závěrečné dezinfekci veškerých prostor, přičemž předběžná dezinfekce byla provedena už na silvestra v noci po ukončení likvidace kadáverů a vajec. Dezinfekci zajišťuje majitel chovu, který si k tomu najal odborně způsobilou firmu,“ přiblížila Hanušová.

Jak dlouho práce na vyčištění zasaženého areálu potrvají, je podle ní těžké odhadnout. Záviset to bude na množství materiálu, který bude nutné odstranit a možnostech spaloven, které ho budou následně likvidovat. Případné naskladnění nových nosnic, pokud bude majitel chov chtít obnovit, bude možné až minimálně 21 dní po takzvané závěrečné dezinfekci.

V libotenickém velkochovu nosnic byla vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1 potvrzena 23. prosince. Ve čtyřech halách se tam nacházelo celkem 188 000 kusů drůbeže, z čehož velká část hromadně uhynula. Na samotné likvidaci se od 28. do 31. prosince podíleli především profesionální a dobrovolní hasiči.

Ptačí chřipka v malochovu slepic v Blažimi na Lounsku
V malochovu slepic v Blažimi na Lounsku se objevila ptačí chřipka. Jde o subtyp choroby H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Chovateli uhynulo osm z dvanácti slepic, zbylé kusy byly dnes, v úterý 4. ledna, utracené. „Část přeživších slepic vykazovala změny chování. Vyšetření veterinárními inspektory odebraných vzorků potvrdilo ptačí chřipku H5N1,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. SVS kvůli výskytu ptačí chřipky v Blažimi vymezila ochranné pásmo a pásmo dozoru, která zasahují do katastrů řady obcí na Lounsku a Mostecku. Ve vesnicích v ochranném pásmu, jedná se o Blažim, Výškov, Vidovle a Třískolupy, začala platit řada nařízení. Musí se mimo jiné provést soupis všech hospodářství, kde je chována drůbež nebo jiní ptáci v zajetí, chovatelé je musí umístit do uzavřených prostor.