Malý je už několik let v Podbořanech zájem o levné půjčky od města na rekonstrukce domů na bydlení. Čím to? „Nevíme, neumíme si nezájem vysvětlit," zní z podbořanské radnice. „Levné půjčky ale budeme poskytovat dál, stavebníci mohou žádat," uvádí město.

Žádostí o půjčku loni opět nepřišlo mnoho. „V roce 2012 si stavebníci požádali z fondu rozvoje bydlení o půjčky ve výši 260 tisíc korun," sdělila na dotaz Deníku Eva Kolihová z podbořanské radnice. Na půjčky na rekonstrukce mělo přitom město připraveno 1,4 milionu. Nezájem už trvá několik let, stavebníci levnou půjčku od města příliš nevyužívají. „Nevíme, čím je malý zájem způsoben. Pořád se tomu divíme, nabízíme nízký úrok, půjčka je bez nebezpečí, lze ji využít na takřka všechny opravy související s bydlením, na zateplení, výměnu oken a podobně. Zájem je nízký už několik let," říká starosta města Radek Reindl.

Úvěr od města je výhodný

Možný důvod poklesu zájmu mohou v posledních letech způsobovat stále klesající hypotéky či půjčky na opravy od bank. Pořád je ale úvěr od města výhodný, navíc ceny půjček klesají až v posledních několika letech, zájem o úvěry z fondu rozvoje bydlení je nízký dlouhodobě. Podle některých hlasů je nezájem o levné půjčky od města zaviněný malou informovaností stavebníků.

„I přes menší zájem počítáme s tím, že půjčky na opravy budeme pro občany Podbořan nabízet i nadále. Věříme, že lidé je budou využívat a zkrášlovat domy ve městě," doufá Reindl. Město nabízí úvěry s úrokem tři procenta. Opět by ve fondu rozvoje bydlení měl být pro letošní rok k dispozici více než milion korun, žádosti mohou zájemci dodávat na podbořanskou radnici už nyní. Peníze se dají využít i na opravy bytových domů.