Například v nemocnicích PVC pomáhá na jednu stranu zachraňovat životy, na druhou stranu poškozuje zdraví pacientů. O problémech a rizicích, která jsou s používáním PVC spjata, bude hovořit vedouci kampaně Nehrajme si s PVC Miroslava Jopkova v úterý 23. října od 17 hodin v Mateřském centru Louny v ulici Na Valích.

Spolupořadatelem je občanské sdružení Arnika. „V hračkach a předmětech z PVC jsou poslední dobou často zjišťovány látky nebezpečné obzvláště pro malé děti a také těhotné ženy. Proto jsme tuto besedu zařadili do cyklu přednášek určených pro budoucí maminky, aby se o tomto plastu dozvěděly co nejvíce a mohly lépe chránit sebe i svou rodinu,“ říká vedouci mateřského centra v Lounech Milena Bernášková. „Dětský organismus je nejcitlivější vůči působení toxických látek, které se z PVC uvolňují. Jedna se například o některe ftaláty. Ty mohou například poškodit reprodukční systém, snížit funkci štítné žlázy. Některé studie přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství PVC výrobků, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují, “ vysvětluje M. Jopková, proč je PVC rizikové předevšim pro děti.

Přitom podle Jopkové je používaní PVC mnohdy zbytečné. „Na trhu existuje téměř za každý výrobek z PVC alternativa. V případě hraček a výrobků pro děti se lze používání PVC dobře vyhnout.“ Mateřské centrum Louny nabízí služby maminkám od pondělí do pátku. Pravidelně probíhají předporodní kurzy, výtvarné kroužky pro děti, burzy dětskeho obleceni, kočárku a hraček. Dnešní beseda je podpořena grantem z Islandu, Lichtenstejnska a Norska prostřednictvím evropských fondů a Nadace rozvoje občanské společnosti.