Podle odborníků už teplé počasí na přelomu roku odstartovalo časný nástup pylové sezony. „Začínají kvést lísky a to je považováno za botanické předjaří. Vnímaví jedinci mohou pociťovat první potíže jako jsou rýma, pálení a svědění očí, kašel a další,“ upozornil Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.

Pyl čeledi Lískovité patří v České republice k nejvýznamnějším pylovým alergenům. „Prokázána byla i zkřížená alergenní reaktivita rodů líska - habr, ale i reaktivita s pylem ostatních čeledí, například s břízou, olší, dubem a bukem,“ doplnili pracovníci ústavu.

Časté příznaky pylové alergie přibližuje Národní zdravotnický informační portál. „Pylová alergie je příkladem takzvané inhalační alergie, protože pyly se do lidského těla dostávají skrze dýchací cesty. Příznaky pylové alergie však mohou postihnout celé tělo a neomezují se pouze na nos (kýchání, rýma, svědění nosu, zduření nosní sliznice apod.). Pokud má člověk oteklá i oční víčka a jeho oči slzí a svědí, jedná se o alergickou rinokonjunktivitidu: kromě alergické rýmy se v tomto případě vyskytuje i alergický zánět spojivek. Mohou se objevit i některé další příznaky, například celkový pocit nemoci, bolesti hlavy, únava,
kašel, dušnost, poruchy spánku,“ vypočítává.

Bolest jater můžeme pociťovat v pravé horní části břicha pod žebry.
Přetížená nebo špatně fungující játra vám vysílají signály. Nepřehlédněte je

Je pozoruhodné, že přibližně polovina lidí postižených pylovou alergií trpí rovněž zvláštní formou potravinové alergie, takzvaným orálním alergickým syndromem. „Ten se projevuje svěděním patra, rtů, tváří nebo krku během jídla. V těchto oblastech často zároveň otékají sliznice. Významnou roli zde hrají především alergeny z ořechů nebo z čerstvých – tedy syrových – peckovin (třešně, švestky, broskve apod.) či jádrovin (jablka, hrušky apod.),“ doplňuje v obsáhlejším textu portál.

Odhalit, zda právě vy trpíte alergií, pomůže lékař specialista, alergolog. Žádanku k němu vystavuje praktický lékař. Léčba je postavena na prevenci, tedy vyhýbání se alergenům, léčbě příčiny a zmírňování příznaků.