Příští týden se začnou v okrese Louny stavět první dva úseky rychlostní silnice R7 Praha – Chomutov.

Začíná masivní modernizace hlavní silniční sítě v okrese Louny za miliardy korun, která má proběhnout v nejbližších letech. V příštím týdnu v pátek je v plánu slavnostní zahájení stavby silnice R7 u průmyslové zóny Triangle. Konkrétně se jedná o stavbu mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/27 Most – Žatec a navazující 5,4 kilometrů dlouhý úsek směrem k Bítozevsi.

Tam už se v rámci výstavby průmyslové zóny Triangle od loňska staví mimoúrovňová křižovatka se silnici II/250 Staňkovice – Bitozeves. Novou čtyřproudovou silnici R7 u zóny Triangle včetně mimoúrovňové křižovatky začnou motoristé využívat na konci příštího roku. Brzy se chystá také zahájení stavby obchvatu Sulce na Lounsku, ten by měl být hotový v roce 2010.

„Celá rychlostní silnice R7 v Ústeckém kraji by měla být zprovozněna v roce 2011,“ sdělil Václav Filip, náměstek pro výstavbu Ředitelství silnic a dálnic Chomutov. Letos by se měla začít stavět rychlostní silnice R7 také na Chomutovsku. Zahájení staveb dalších úseků na Žatecku a Lounsku se plánuje na příští rok. Půjde o úseky Bítozeves – Postoloprty, zkapacitnění obchvatů Postoloprt, Loun a Panenského Týnce a nový úsek u Chlumčan.

Při výstavbě mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/27 vyrostou na komunikaci Most – Žatec dva kruhové objezdy. Silnice I/27 v délce 1,4 kilometrů bude postavena nová.

Přípravu stavby rychlostní silnice R7 doprovázejí problémy s výkupy pozemků. „Neustále narážíme na problémy se stanovením ceny za pozemky, kterou jejich majitelé odmítají. Stále častěji musíme přistupovat k procesu jejich vyvlastnění, který je složitý a nepružný,“ uvedl Renné Komínek, ředitel chomutovské správy Ředitelství silnic a dálnic.

Problémy s výkupy se objevily jak při výkupech pozemků pro novou silnici na Žatecku, tak i u Sulce na Lounsku. Například zahájení stavby křižovatky ze silnicí I/27 právě problémy s výkupy pozemků oddálily o několik let.

Kromě silnice R7 se v okrese Louny chystá také výstavba rychlostní silnice R6 Praha – Karlovy Vary. Jako první je v plánu na Podbořansku úsek Bošov – Lubenec, který by se měl začít stavět v příštím roce. V roce 2010 se má podle nynějších plánu Ředitelství silnic a dálnic začít stavět obchvat Lubence.

V okrese Louny se připravuje také modernizace silnic prvních tříd. Ještě letos se má začít stavět dlouho odkládaná přeložka silnice I/28 Louny – Most v úseku mezi Dobroměřicemi a Odolicemi. Nové úseky se mají stavět také na silnici I/27 Most – Plzeň. Příští rok je v plánu stavba přemostění u Velemyšlevsi, v roce 2010 u Žiželic. Zmíněné výstavby silnic si vyžádají miliardy korun. Velká část peněz má do okresu Louny přijít z Evropské unie prostřednictvím operačního programu doprava.