Pravicoví extremisté nejsou podle odborníků v současnosti jednotní, hledají se a nepořádají žádné velké akce. Klid byl loni také v okrese Louny. Ale pozor! Problém se rozhodně nevyřešil, ultrapravicoví radikálové se nikam neztratili. Lépe se maskují, trochu „hledají tvář" a hlavně se přizpůsobují době. Jsou na sociálních sítích, organizují se v menších skupinkách. Nebezpeční jsou hlavně nepředvídatelní jedinci.
„V roce 2014 jsme neevidovali v okrese Louny žádnou akci pravicových extremistů," potvrdila informace Deníku policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. K nule pomohla jednak současná roztříštěnost neonacistické scény, ale také minulé policejní akce a zatýkání.
Kam se poděly jejich velké akce, které se pravidelně konaly v regionu? V roce 2009 to byl obrovský koncert neonacistů v Žatci za účasti stovek lidí, zasahovali těžkooděnci. Proběhly i dvě rušné akce „Dělníků" v Postoloprtech. Při rozsáhlém zatýkání pravicových radikálů je rušno i v Žatci. Rok 2010 přinesl akce Dělnické strany se zakázanými symboly v Lounech, další koncerty v Žatci. V roce 2012 následovala oslava Hitlerových narozenin v Žatci a při další velké hudební akci extremistů v žateckém Lidovém domě opět policejní zatýkání.
Sociální sítě a akce pro prověřené
Až v roce 2013 a loni se situace uklidnila, alespoň pokud jde o velké veřejné akce. „Uklidnění situace je důsledkem jistého vyčerpání extremistické scény i policejních zásahů," potvrzuje Miroslav Mareš, odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity.
Vyklidili tedy pravicoví radikálové pozice? Určitě ne! Přizpůsobují se moderní době, jsou velmi aktivní na sociálních sítích, například na Facebooku, a kvůli obavám z policie pořádají spíše menší uzavřené akce pro „prověřené". Nemají aktuálně silného vůdce, který by je spojil, aktivní jsou tedy spíše menší skupiny. Scéna je roztříštěná. „Pravicoví extremisté jsou v útlumu, stagnují a nehrozí od nich větší ohrožení pro demokracii. Čeští neonacisté aktuálně nefungují jako celek, soustřeďují se v lokálních skupinách," uvádí se ve zprávách českých bezpečnostních služeb.
Nebezpeční tak mohou být spíše jednotlivci a jejich nepředvídatelné akce. Ti jsou bohužel velmi špatně odhadnutelní, těžko se také kontrolují a sledují.
Na ústupu jsou i v politice
A jak může vypadat budoucnost celé extremistické scény v České republice a regionu? „Pravicový extremismus ,starého typu´ je v poslední době v útlumu. Určitou úlohu sehrála represe, ukázala se také neperspektivnost aktivismu spojeného se subkulturami, agresivní hudbou a podobně," pokračuje Miroslav Mareš.
„Radikálové budou teď podle mého názoru spíše čekat na další vyhrocení situace v souvislosti se soužitím s romským etnikem. Hudba už bude spíše záležitostí setkávání se malých ,kamarádských kolektivů' a sdílení na internetu. Koncerty přetrvají pro část příslušníků ,staré gardy´, ale spíše se stanou místem setkávání veteránů a nebudou mít tak silnou mobilizační roli jako v minulých letech," myslí si odborník na extremismus.
Radikálové se budu prý snažit proniknout do některých politických subjektů, které mají sklon k radikalismu a populismu. „Extrémní pravice se bude vyvíjet spíše k prolínání s etablovanými politickými subjekty nebo směrem k novým druhům militantního aktivismu, například lokální domobrany," popsal další možný vývoj pro Deník Mareš.
Na ústupu jsou radikálové také v politice. Oproti minulým letům v posledních volbách dost ztratili. Ale opět pozor, jejich příznivci určitě nezmizeli. Za úbytek hlasů může podle odborníků opět nejednotnost. „Například DSSS procházela vnitřními problémy, opustila ji část členů, uškodilo jí vnitřní štěpení. Navíc má konkurenci v podobě regionálních hnutí, které často velmi razantně uchopují její hlavní téma - romskou politiku," dodal Miroslav Mareš.