Bývá ozdobou takřka všech svatebních fotografií ze Žatce, často se ocitá a krásně „hraje“ v hledáčcích kamer a fotoaparátů všech turistů, kteří do světového hlavního města chmele zavítají. Obdivují ji i místní, nezřídka se jí chlubí. Ale… Už dva roky ne. Dominanta historického centra Žatce, tamní radnice, je od léta 2015 zčásti zakrytá modrou sítí. Nutně potřebuje rekonstrukci. A je jisté, že nejméně ještě do příštího roku zářit do okolí nebude.

„Není to dobrá vizitka. Dům číslo jedna a je tak dlouho pod plachtou. Trochu ostuda. Jak to vypadá? Chceme sem lákat Unesco a turisty, takhle to moc nepůjde,“ rozčiluje se například Pavel Vasilov.

Původně přitom od vedení města při zakrývání části radnice zaznělo, že opravovat by se, alespoň fasáda, mohla začít už v roce 2016. Jenže se tak nakonec nestalo. Město totiž přehodnotilo plány. Místo menších oprav zvolilo variantu rozsáhlé obnovy na kterou chce čerpat peníze z dotací. „Přistoupilo se k variantě větší rekonstrukce, jde o komplexní projekt. Nebylo tedy možné něco začít dělat dříve, rozdělit akci. Na hotové věci už bychom dotace nezískali,“ vysvětluje Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje a majetku města na žatecké radnici.

Radnici v Žatci stále halí modré sítě. Snímek z července 2015, kdy je odborná firma instalovalaAktuálně má město hotové projekty a vyřízené povolení. V závěru loňského roku byla podána žádost o dotaci z „evropského“ Integrovaného regionálního operačního programu. Hodnocení by mělo být známé někdy na konci prázdnin, v Žatci jsou optimističtí, projekty prý mívají zpracované dobře. Rekonstrukce by pak mohla začít v roce 2018. „Pokud vše půjde dobře a dostaneme dotaci, mohlo by se začít opravovat v příštím roce. Věříme, že uspějeme,“ uvedla pro Deník starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Rozpočet rekonstrukce je plánovaný na téměř 39 milionů korun. Z dotační pokladny by mohlo přijít více než 28 milionů. Plánuje se obnova historické fasády, sanace vlhkosti, výměna oken, repase dveří či oprava balkónu i ochozu. Má být také ošetřen krov, vyměněna střešní krytina a zastřešení atria. Budova má být klimatizována, vyměněn bude výtah, který má jet až do podkroví. Rekonstrukcí má projít také sociální zařízení a další části budovy.

A co se stane, když dotace nepřijde? „Oprava by měla být zahájena i v takovém případě. Záležet bude ale ještě na zastupitelích, ti budou mít konečné slovo,“ řekla Hamousová.

Síť je na radnici nyní z bezpečnostních důvodů, jde o preventivní opatření. Stav není havarijní, ale fasáda by mohla začít odpadávat a třeba někoho zranit, proto bylo k zakrytí přikročeno. Dobrý stav není ani u ochozu, oprava je nutná.

Část veřejnosti by ale ráda, aby se postupovalo rychleji. Říkají, že o neutěšeném stavu se muselo vědět a město mělo být připraveno. „Mohlo se podle mého začít dříve. Že je fasáda ve špatném stavu, to se určitě vědělo, nebylo to ze dne na den. Žádné překvapení. Měl být připravený projekt, žádat o dotace a řešit se to mělo rychleji. Nevypadá to reprezentativně. Odevšad je vidět modrá síť přes radnici,“ přidává se Milan Veselý. Další lidé oslovení Deníkem v Žatci jsou o něco smířlivější, ani jim se ale stav nelíbí. „Už by se to mělo opravit, už je to dlouho. Přípravy určitě nějaký čas zaberou, ale snad už to rychle napraví,“ říká Eva Malá.

Proč se oprava zpozdila

Vedení města kritikům oponuje. Nechtělo prý „záplatovat“. Muselo se údajně řešit také několik nečekaných potíží. „Chtěli jsme řešit rekonstrukci kompletně, ne po částech. Také se snažíme získat maximum peněz z dotačních titulů. Kdybychom začali s opravami z vlastních peněz a byla pak vypsána dotace, objevily by se zase komentáře, že jsme mohli ušetřit peníze městu. A my je ušetřit chceme, proto jsme vyčkávali na dotaci. Dostali jsme se ale bohužel do období kdy jeden program skončil a vypsání nové vhodné dotace mělo zpoždění rok a půl. A žádost nemůžete zpracovat dopředu, protože nevíte, jaké budou podmínky,“ argumentuje žatecká starostka. Opakoval se i výběr projektanta, napoprvé se nezadařilo. Vznik projektu prošetřovala také policie, nic závažného ale na akci neshledala.

A co UNESCO? Žatec usiluje o zápis se svými chmelařskými památkami, brzy mají přijít komisaři. Neuškodí zakrytá dominanta města? Podle vedení města ne, část veřejnosti si to ale nemyslí. Může prý zkazit celkový dojem. „Tato situace by neměla mít na hodnocení vliv. Zvlášť v období, kdy máme projekty a žádáme o dotaci. Fasáda se opraví a opět podtrhne historickou a architektonickou jedinečnost města. Posuzovat by se mělo něco úplně jiného, jedinečnost zapisovaného statku, což jsou u nás technické památky chmelařství,“ dodala Hamousová.

K rozsáhlejší rekonstrukci fasády radnice v Žatci došlo naposledy v první polovině 90. let minulého století. Poté prošly renovací také interiéry.