Každoroční halloweenský program pro děti se v Lounech uskutečnil v neděli 29. října odpoledne. Po hlavním programu na Mírovém náměstí se lidé v průvodu s lampiony jako obvykle přesunuli k loutkovému divadlu, kde zábava několik minut po 18. hodině vyvrcholila ohňostrojem. Jako každý rok.

Tentokrát však údajně ohňostroj některé občany rušil a ti si stěžovali. Zástupci radnice si vyžádali vysvětlení od pořadatele akce, Kiwanis klubu Luna Louny, a ve středu zveřejnili část jeho omluvy. 

„Zdůrazňuji, že město Louny nebylo organizátorem ani pořadatelem této dlouholeté akce, která nepochybně je oblíbená nejen pro svou dobročinnost. Faktem ale je, že vlastník pozemku Město Louny nedal písemný souhlas s odpalem pyrotechniky na svém pozemku, což organizátor bohužel opominul,“ uvedl mluvčí městského úřadu Marcel Mihalik.

Halloweenský program na Mírovém náměstí v Lounech.
VIDEO: Halloween v Lounech přilákal desítky masek na program na náměstí

Úředníci však o pořádání ohňostroje předem věděli. Na městském webu stále visí oznámení o dopravní uzavírce jak na Mírovém náměstí, tak v Husově ulici u loutkového divadla od 18.00 do 18.30 hodin. Jako důvod uvádí dokument odboru dopravy z 5. září 2023 „pořádání kulturní akce Halloween 2023, průvodu a ohňostroje“.

Na místě na bezpečnost bavících se rodin dohlíželi a dopravu usměrňovali městští strážníci.

Písemné povolení chybělo

Šárka Everettová, sekretář Kiwanis klubu Luna Louny, formální pochybení přiznává. „Ohňostroj byl na stejném místě jako vždycky. Jako obvykle jsme měli nahlášený zábor na náměstí i u loutkového divadla a všechny náležitosti. Za dvacet let konání akce po nás ale nikdo nechtěl zvláštní povolení na ohňostroj. Nicméně radnice má na to právo a v tomto jsme tedy pochybili," řekla Deníku. 

Podle ní mohli stížnosti způsobit cizí lidé, odpalující v podobném čase pyrotechniku přímo u domů na sídlišti v sousedství loutkového divadla. „Radnici i městskou policii jsme o tom informovali,“ uvedla Šárka Everettová.

Čerstvé vyjádření radnice však zmiňuje nejen narušení komfortu místních obyvatel, ale také divokých zvířat. „V uvedené lokalitě s námi žije a celý prostor sdílí i několik druhů sov. Těmto nočním ptákům se v okolí loutkového divadla opravdu z mnoha důvodů líbí a daří. Sovy významným způsobem regulují populaci hlodavců a holubů ve městě. Odpalování pyrotechniky nepřispívá ke zdravému rozvoji populace těchto užitečných a populárních ptáků,“ vysvětlil tajemník městského úřadu Michael Straka.

Klára Lapková stojí za vznikem projektu SmysLoun.
Mamince na rodičovské chybělo v Lounech místo pro děti. Tak ho vytvořila

Lounský Kiwanis klub se ústy Šárky Everettové za možné rušení ohňostrojem veřejnosti omluvil. Zdá se však, že tím záležitost uzavřena nebude. „Pan tajemník mne upozornil, že pokud požádáme i příští rok o tento zábor u loutkového divadla, že Rada města by to nedovolila. Zkusili bychom tedy ohňostroj přesunout k Jiráskovým mlýnům, kde probíhá také během letního Vábení,“ zamyslela se Everettová. Dodala, že ji celá záležitost mrzí a chce se se zástupci města sejít a situaci si vysvětlit.

Halloweenský program letos přitáhl do centra Loun přibližně tisícovku lidí. Mnoho dětí bylo oblečeno v maskách, průvod zářil lampiony. Kiwanis klubu Luna Louny se podařilo vybrat 26 tisíc korun, které v rámci dobročinnosti poskytne dvěma potřebným Louňanům.