Bezhotovostní platby kartou jsou stále více oblíbené. Lze jimi platit takřka všude a skoro za cokoliv.

Pokud však chcete takto zaplatit poplatek například na radnici, v okrese Louny máte šanci jen někde. Vůbec nepochodíte u policistů ani strážníků.

Myslíte si, že platba kartou je v dnešní době už téměř samozřejmostí? V okrese Louny je to možné jen na dvou radnicích, na ostatní, pokud chtějí zaplatit poplatky nebo pokuty, si musí lidé pořád brát při placení hotovost. Jeden z „moderních“ městských úřadů je v Podbořanech. „U nás lidé platit kartou mohou. Na pokladně máme terminál,“ řekl Karel Honzl, podbořanský místostarosta.

Zájem není příliš velký, do budoucna ale na radnicích čekají nárůst případů placení kartou. „Na tuto službu se lidé moc neptají. Zatím se terminály moc nepoužívají,“ informoval Deník Honzl. Druhou radnicí, kde lze platit bezhotovostně, je Žatecká. „Zatím není zájemců moc, ale terminál využíván je,“ sdělil Petr Vajda, vedoucí odboru vnitřních věcí.

Lidé nemají zájem, říkají v Postoloprtech Pouze s hotovostí musíte do Loun a Postoloprt. „Ze strany občanů jsme zatím nezaznamenali zájem o tuto službu. Každý má ale možnost uhradit platbu převodem z účtu,“ zdůvodnila absenci terminálů Jana Fišerová, tajemnice postoloprtské radnice. V Lounech o zavedení bezhotovostní pokladny uvažovali, ale neschválili. „Loni jsme se touto myšlenkou zabývali, ale nakonec jsme se rozhodli, že zůstaneme u současného systému,“ řekla tajemnice Městského úřadu v Lounech Renáta Čapková.

„Snažíme se na úřadě honit lidi z kanceláře do kanceláře co nejméně, proto má skoro každé pracoviště svou malou pokladnu a tam se vybírají příslušné správní poplatky. Zavedení možnosti platby kartou na jedné nebo dvou pokladnách by znamenalo návrat k centralizaci pokladen a to bychom neradi. Pro občany by to bylo složitější,“ dodala Čapková.

Za dopravní přestupek jen hotově

Ještě hůře dopadnou lidé, kteří by chtěli zaplatit kartou na místě třeba pokutu za dopravní přestupek. Strážníci nejsou terminály vybaveni vůbec. Kartou lze zatím strážníkům platit pouze v některých větších městech republiky. Podle ředitelů městských policií v okrese Louny se to v menších sídlech nevyplatí. „Terminály nemáme a ani o nich neuvažujeme. Takové zařízení je příliš nákladné na to, kolik lidí by této služby využívalo,“ říká Aleš Tallowitz, velitel strážníků v Postoloprtech.

Shodný názor má i Jiří Štorek, ředitel Městské policie v Žatci. „Plány na zavedení platebních terminálů nemáme, bylo by to příliš nákladné,“ sdělil na náš dotaz. V Lounech strážníci do budoucna pořízení nevylučují, zatím to ale prý není potřeba. „V budoucnu o tom budeme jistě uvažovat, protože stále více lidí bude nosit kartu místo hotovosti. Zatím ale většina osob, kterým je pokuta uložena, zaplatí v hotovosti na místě. Kdo nemá peníze, je mu vypsána složenka,“ popsal současnou praxi Miloslav Malý, zástupce velitele Městské policie v Lounech.