Od slavnostního vysvěcení současné budovy lounské radnice uplynulo v úterý 1. dubna v 10 hodin přesně 120 let.

U této příležitosti byla odhalena pamětní deska, která připomíná rekonstrukci v letech 1996 až 1998. Na slavnost se přišlo podívat několik desítek občanů.

Výstavba radnice byla započata roku 1886. Novostavbu dnešní radnice prosadil a také dovedl do konce tehdejší starosta Petr Hilbert. Budovu navrhl architekt Saturnin Heller, upravil ji stavitel Rudolf Koukola a do konečné podoby ji vystavěl František Záheský z Loun.

Slavnostní otevření nové radnice se konalo 1. dubna 1888.

Rekonstrukce před deseti roky

Rozsáhlé rekonstrukce se dočkala radnice v letech 1996 až 1998 za starostování Emila Volkmanna. Ředitel muzea Bedřich Štauber připomněl kromě historie radniční budovy, také jednu zajímavost. „Při rekonstrukci bylo nalezeno v odpadních rourách několik vrstev kávové sedliny, to jak se káva vylévala do odpadu,“ řekl.

V době, kdy radnice procházela rekonstrukcí, současný starosta Jan Kerner pracoval na úřadě jako tajemník. „Bylo obrovskou výzvou zorganizovat stěhování všech úředníků a dokumentů, které nahromadili za několik let. Současná budova je bezbariérová a nekuřácká, tedy kromě doby než Emil Volkmann přestal kouřit,“ prozradil současný starosta.

Odhalení pamětní desky inicioval místostarosta Jan Čermák. Slavnosti se kromě vedení města, zúčastnili i starostové některých okolních obcí a měst. O hudební doprovod se postaral Dechový orchestr Základní umělecké školy Louny pod vedení Jaromíra Laksy.