Město Žatec vyhlásilo výběrové řízení na projektanta, který navrhne rekonstrukci budovy tamní radnice. Jde o práce v rámci 1. etapy, projektanti mají posílat své nabídky do 2. března. Město předpokládá, že za projekt dá 800 tisíc korun, přesná částka bude ale známá až po podání nabídek.

Náklady na vlastní rekonstrukci budovy radnice se odhadují na zhruba dvacet milionů korun. Práce jsou rozdělené na etapy. První by se měla podle investičních plánů města dělat v příštím roce, druhá v roce 2018. Záležet ale bude, zda se na tak velkou investici podaří najít peníze. Letos chce město nechat vypracovat projektovou dokumentaci a získat stavební povolení.

Fasáda, střecha, okna…

Budova žatecké radnice potřebuje rozsáhlejší rekonstrukci už delší dobu. Nejvíc je to vidět na stavu fasády, jež se rok od roku zhoršuje. Došlo to už tak daleko, že na její části, na věži se musela loni umístit síť. Ta má zabránit tomu, aby kus fasády případně nespadl na zem a na ulici někoho nezranil či nezpůsobil majetkovou škodu. Ve špatném stavu se nachází ale také třeba střecha, okna, zasklení atria nebo sociální zařízení na radnici.

Právě to by měla zahrnovat 1. etapa rekonstrukce, na kterou právě radnice hledá projektanta. Počítá se s obnovou vnějšího pláště budovy v plánu je sanace vlhkosti zdiva a obnova fasády, výměna oken, repase vstupních dveří a oprava balkonu a ochozů. Rekonstrukce se dočká také střecha budovy v plánu je výměna krytiny, ošetření krovu a oprava komínů a klempířských prvků. Přímo uvnitř radnice se počítá s instalací klimatizace v některých částech budovy, výměnou výtahu s dojezdem až do podkroví a rekonstrukce sociálního zařízení v přízemí budovy.

Připomeňte si: Radnici teď budou spoustu měsíců „zdobit" modré sítě

Rekonstrukce radnice bude probíhat pod dohledem památkářů, neboť budova je už od roku 1964 kulturní památkou, navíc se nachází v městské památkové rezervaci.