Iniciativu, která protestuje proti propouštění na žatecké radnici, podepsala téměř polovina zaměstnanců radnice. Pod dokumentem je čtyřicet podpisů. Připojili se i strážníci městské policie. Těch podepsalo protest deset, tedy zhruba třetina. „Obdivuji odvahu zaměstnanců, že odolávají tlakům, které jsou na ně vyvíjeny," řekl Miroslav Šramota, pracovník sociálního odboru radnice a hlavní iniciátor protestů. Radnice oznámila změny v půli října.

Od 1. ledna má na žatecké radnici dojít ke sloučení či zániku některých odborů. Například se sloučí odbor rozvoje města a majetkový. Stejně tak stavební a vyvlastňovací úřad se spojí s odborem životního prostředí. Z úřadu odejde osm úředníků. Ze současných 96 zaměstnanců jich na radnici má od 1. ledna pracovat 88.

Vysvětlení nepřišlo, říká iniciátor protestů

„Tyto změny nám nikdo nevysvětlil, nikdo neřekl, proč k nim má dojít. Proč se mají slučovat tak důležité odbory, které mají být na sobě nezávislé," říká M. Šramota. „Chceme, aby radní revokovali své usnesení o organizačních změnách a abychom začali od začátku seriozně, věcně a odborně jednat. Nejsme proti zeštíhlování úřadu, ale chceme, aby se k tomu přistoupilo po odborné debatě. Ne po nařízení shora," dodal.

S požadavky chce vystoupit na schůzi žateckých zastupitelů, která se koná dnes, ve čtvrtek 1. listopadu, od 17 hodin na radnici.

Na městském úřadě chtějí založit zaměstnanecké odbory. „Cílem odborové organizace je hájit zájmy zaměstnanců. Hodláme s vedením města jednat a uzavřít kolektivní smlouvu. Chceme, aby s námi vedení města projednávalo důležité otázky zaměstnanosti," dodal.