Botanická zahrada při Střední zemědělské škole v Rakovníku je takovou zelenou oázou. Spolupracuje s dalšími botanickými zahradami. Z malé botanické zahrady Chotobus, která je součástí Průhonického parku, přijel do Rakovníka botanik Pavel Sekerka. Ten řadu let pracoval také v botanické zahradě v Praze Tróji. S tou ta rakovnická řadu let spolupracovala.

Čím se zabývá vaše botanická zahrada?
Zahrada je specializovaná na růže, kosatce, pivoňky a rododendrony. Snažíme se ukázat vývoj šlechtění. Sbíráme původní botanické druhy a také odrůdy dvě stě, tři sta let dozadu, aby bylo vidět, jak se lidskou prací měnily a také jak se měnil vkus jednotlivých období.

V čem spočívala spolupráce botanické zahrady v Praze Tróji s tou rakovnickou?
V Tróji jsou velké sbírky stínomilných trvalek a dřevin. Sbírky áronovitých rostlin tady a v Praze vznikaly současně z různých expedičních sběrů. Jezdili jsme do Číny a do Turecka, sbírali rostliny v přírodě. Tenkrát to ještě šlo. Nyní je to velký problém. Václav Laňka zase jezdil po Středomoří, takže jsme si jednotlivé rostliny vyměňovali. Výhodou také je, když rostlina roste na dvou místech. Když na jednom uhyne, dá se doplnit z toho druhého. Pak jsme pomáhali doplňovat sortiment běžnějších stínomilných trvalek, například hosty, škornice. Také tam byla možnost vidět, jak rostliny pěstovat v zahradnických půdách, jak reagují a čeho se při pěstování vyvarovat. Dále nám Václav Laňka zprostředkoval různé výstavy, jak do Tróje, tak i nyní do Průhonic.

Která byla ta poslední?
Poslední byla v Průhonicích při Japonském dnu. Vystavovaly se akvarely kosatců od autora pana Pospíšila, který maloval například knihy v edici OKO. Pak tam byly i fotografie členů rakovnické Amfory.

Je ještě něco, co může rakovnická zahrada v Tróji využít?
Botanická zahrada v Tróji má velkou knihovnu, která není přístupná veřejnosti. Dá se tam dohledat mnoho potřebných informací. Toho Václav Laňka často využívá.

Chystá se v nejbližší době nějaká další větší výměna rostlin?
Nebyl by problém poskytnout nějaké pivoňky nebo další rostliny. Ale o ty se musí samozřejmě někdo starat. A zdejší botanická zahrada je pracovně podhodnocená. Takže vzhledem k nedostatku pracovních sil se se zakládáním dalších větších ploch zřejmě nepočítá. To je ale problém téměř všech botanických zahrad v republice.

Jak hodnotíte rakovnickou botanickou zahradu?
Mně se líbí. A to je to nejdůležitější - jak zahrada působí na člověka. A tahle působí velmi dobře. Je velmi pestrá, má široký sortiment, takže každý návštěvník si tu najde to své. Zajímavý je botanický systém. Ten je v ostatních zahradách nyní spíše výjimečný. Je totiž hodně pracný. Hlavně pravidelné vysévání letniček a obilnin. Většina zahrad od něj upustila, i když slouží k výuce. Podobný systém je snad jen v táborské botanické zahradě. Další chvályhodná věc je, že tu nenajdete chyby ve jmenovkách rostlin. V mnohých zahradách se nechávají jmenovky až na posledním místě a to je velká chyba.

Co je tady zvlášť zajímavého?
Třeba právě historické odrůdy obilovin v botanickém systému. Ty můžete vidět už jen ve výzkumném ústavu v Kroměříži nebo v Praze Ruzyni. Tady se vysévají tak jednou za patnáct let, aby se obnovila semena v genobance.

Na co byste nalákal návštěvníky naopak do vaší zahrady?
Nejsme takhle pestrá zahrada. Pěstujeme sortimenty několika skupin. Máme obrovské množství odrůd kosatců a růží, od každého více než tisíc vývojově seřazených. Dále pivoňky a rododendrony. Ještě plánujeme zpřístupnit velkou sbírku botanických růží. Otevřeno pro veřejnost je hlavně v květnu a červnu. Chodí se tam z průhonického parku v rámci jednoho prohlídkového okruhu.

Jakou květinu máte nejraději vy?
Na to se nedá odpovědět. Člověk, který chce pracovat v botanické zahradě, musí mít rád všechno, jinak by mu to, jak se říká, nešlo pod nos.