Ministerstvo financí zastavilo proplácení projektů placených z dotací Evropské unie v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Úřad rady regionu Severozápad tím dočasně ztratí přístup k dotacím z EU. Potvrdila to mluvčí Rady regionu Marcela Klíchová.

Více o situaci čtěte
v souvisejících článcích vpravo!


Jde o odezvu na zásah protimafiánského útvaru, v jehož rámci policie stíhá sedm osob, z toho je pět ve vazbě, včetně ředitele Rady Petra Kušnierze. Policie je obvinila z braní, případně dávání úplatků a vydírání. Kdy skončí tento „stop stav“, nikdo neví. Když podobně postupovalo ministerstvo na jihu Čech, trvalo to několik měsíců.

„Důvodem pro pozastavení certifikace jsou informace týkající se zahájení policejního vyšetřování,“ potvrdila mluvčí Marcela Klíchová.

„Pro Ústecký kraj to je velký problém. Budeme o tom jednat v pondělí,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová, která je současně i ve výboru Rady. Výbor podle hejtmanky bude pravděpodobně také rozhodovat o tom, zda Kušnierz zůstane ve funkci šéfa úřadu ROP Severozápad. Zatím prý čerpá dovolenou. Kušnierz má být podle mluvčí Klíchové jediným stíhaným úředníkem. Totožnost dalších šesti obviněných krajské státní zastupitelství tají. Opatření ministerstva financí se skládá ze dvou částí. První spočívá v tom, že ministerstvo přestane regionu Severozápad proplácet už vynaložené náklady na projekty. Druhým krokem je zastavení takzvané certifikace prostředků u Evropské komise (EK). To znamená, že ministerstvo nebude do Bruselu posílat žádosti o proplacení evropských peněz pro operační program Severozápad.

„Zastavení certifikace nemá vliv na dokončené a proplacené projekty či jejich etapy. Zastavení certifikace neznamená, že by došlo k zastavení proplácení výdajů dokončených projektů z ROP Severozápad,“ vysvětlila Klíchová.

Kolik milionů se vlastně točí?

→  Úřad Rady regionu soudružnosti Severozápad zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z takzvaného Regionálního operačního programu (ROP).
→  V něm je pro Ústecký a Karlovarský kraj k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy korun. Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat.
→  Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun.
→  Platby za pět miliard certifikaci z ministerstva financí již mají. Těsně před dokončením certifikace jsou platby za 600 milionů korun.

František Roček,
 ČTK