Město Louny vypíše v souvislosti s novým školským zákonem konkurzy na čtrnáct ředitelů všech základních a mateřských škol. Nový zákon stanovuje funkční období ředitelů škol na šest let. Všichni lounští ředitelé jsou už na svých postech déle.

Ačkoliv zákon jednoznačně nenařizuje vypsání výběrového řízení, radnice v Lounech bude v tomto případě postupovat stejně jako Ústecký kraj. „Rozhodli jsme se pro stejný postup jako krajský úřad, který vyhlašuje konkurzy u všech škol, jejichž je zřizovatelem. Současní ředitelé mají samozřejmě příležitost se do konkurzu přihlásit a ve funkci zůstat,“ uvedla tajemnice Městského úřadu Louny Renáta Čapková.

„Nepředpokládáme, že o místa ředitelů se budou hlásit kvanta uchazečů. Ze školského zákona totiž vyplývají poměrně přísné požadavky na tuto pozici,“ dodala.

Usilovat o setrvání na svém místě nebude ale už třeba ředitel ZŠ J. A. Komenského Jaroslav Dostál, který se podle tajemnice rozhodl vydržet do konce školního roku a poté odejít do penze.

Starostka ředitelkou

Konkurzy na ředitele tří základních škol vypíše ze stejného důvodu také radnice v Žatci. Jedná ze o ZŠ Komenského alej, ZŠ Jižní a Základní školu praktickou, speciální a logopedickou. Její ředitelkou je současná starostka města Zdeňka Hamousová. Pokud se bude chtít po skončení svého působení v čele města vrátit na post ředitelky zmíněné školy, musí do konkurzu.

„Pokud je ředitel dobrý, svou funkci obhájí,“ uvedl Jan Novotný, místostarosta města s tím, že v dalším kole město vypíše ze stejného důvodu výběrová řízení na ředitele mateřských škol.

Kvůli změně zákona vyhlásil výběrová řízení na ředitele svých školských zařízení i Ústecký kraj. V okrese Louny se to týká gymnázií v Lounech a Žatci, Domu dětí a mládeže v Žatci, Logopedické základní školy v Měcholupech a dětského domova v Žatci.