Celostátní akci pořádá Asociace regionálních značek, uskuteční se tak i na severu Čech. Vybrané dílny, výrobny a farmy zde mají podle lokality působení právo užívat certifikát regionální značky kvality Poohří, Krušnohoří, České středohoří a Českosaské Švýcarsko.

„Regionální značky zviditelňují jednotlivé regiony – jak tradiční, známé například svou zachovalou přírodou, zdravým prostředím, lidovými tradicemi, nebo i 'nové' či zapomenuté, a zajímavé produkty, které v nich vznikají,“ vysvětlují pořadatelé akce Porta Aperta. 

Den otevřených dveří proběhne v sobotu 16. září obvykle od 10 do 17 hodin. Za exkurze se zpravidla platí vstupné v řádu několika desetikorun. 

​Krušnohoří

Zájemci budou moci navštívit Grizzlochův mlýn v Krásném Lese u Petrovic na Ústecku. Uvidí a vyzkoušejí ukázky zpracování ovčí vlny. 

Připojí se také provozovna Jirkovské bylinky v atriu Galerie Jirkov v Kostelní ulici. Tam vyrábějí bylinné a ovocné sirupy a doplňkový sortiment z regionálních bylin. Budou praktické ukázky a ochutnávky, dílny pro děti i povídání o historických způsobech výroby potravin a seznámení s původními plodinami. 

Představí se výrobce přírodní kosmetiky Mýdlárna u Zámku na náměstí Svobody v Teplicích. I tady budou připraveny praktické ukázky a dílničky pro děti i dospělé. A nechybí ani výstava o historii výroby mýdel.

Originální autorská keramika ze Zaječic na Chomutovsku také nabídne exkurzi a možnost vyzkoušet si výrobu v praxi. Zájemci si i zde budou moci zakoupit něco pěkného. 

Milovníci přírodních svíček zase zamíří do výrobny Svíčky z Krušnohoří v Miřeticích u Klášterce nad Ohří. „Předvedeme vám naše šálkové svíčky a popovídáme o jejich výrobě. Na jejich výrobu používáme šálky z porcelánky Thun 1794, rostlinný sójový vosk a kvalitní esenciální oleje,“ láká k návštěvě. I zde bude možnost si něco ze sortimentu odnést s sebou domů.

K prohlídkám se přihlásil také Klášterecký porcelán společnosti Thun 1794 v Miřeticích u Klášterce nad Ohří. Lidé tam mohou zdarma absolvovat exkurze do výrobních prostor (10.00 a 14.00), podívat se na praktické ukázky výroby a sami si zkusit něco vytvořit. 

Poohří

Za oblast Poohří se k akci přihlásil podnik Lubenecké vitráže - Skloart sídlíci v Lubenci. Právě v sobotu 16. září tam budou probíhat oslavy 30 let existence firmy. Připraveny budou praktické ukázky, dílničky i doprovodný program. 

Českosaské Švýcarsko

Nositelem značky Českosaské Švýcarsko - regionální produkt je Schindlerova pletárna v Krásné Lípě. Vznikají tam punčochy a pletené ošacení. A to bez přerušení už od roku 1854. Zájemci se mohou přijít podívat do Kyjovské ulice na komentovanou prohlídku pletárny. Začátek exkurze je v 10.00 hodin a cena 100 korun. Od 20.30 se v prostorách Schindlerovy pletárny uskuteční koncert Vladimir 518 + Sifon + Katarzia. Také tam bude vstupné 100 korun.

České středohoří

V oblasti Českého středohoří se ke dni Porta Aperta přihlásil Ateliér skla Tašov. Vznikají tam vitráže, mozaiky a fusing, čili spékání a tvarování skla pomocí vysokých teplot. Návštěvníci si prohlédnou výrobní prostory i s ukázkami a za drobný příspěvek si mohou také vyzkoušet něco vyrobit.