V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele s lhůtou podání nabídek do 25. září. Práce mají trvat dva roky. „Bude to obrovská změna pro Postoloprty na mnoho generací. Věřím, že se ukáže, že bude pro naše město přínosem,“ řekl postoloprtský starosta Zdeněk Pištora.

V plánu je rekonstrukce vozovek, chodníků, plochy náměstí, která slouží jako parkoviště, osvětlení, kašny a dalšího mobiliáře. Chystá se revitalizace zeleně na náměstí s přesahem do Husovy ulice. Počítá se také s rekonstrukcí autobusových zastávek a novostavbou veřejných záchodků.

Dominantou stavby je grafický prvek v podobě reliéfu povrchu na hlavní ploše Mírového náměstí, objeví se tam nové dláždění vycházející z obrazu v Dalimilově kronice o setkání Oldřicha a Boženy. Autoři proměny náměstí vyšli z obrazu a textu obsažených v takzvaném pařížském zlomku Dalimilovy kroniky.

Tento kronikář, který jako jeden z mála psal ve své době česky, se zmiňuje o setkání knížete Oldřicha s pradlenou Boženou v nějaké obci, když „kdesi u Postoloprt lovil“. Jméno Postoloprty je v textu vzácné kroniky výslovně uvedeno. „Podle našeho názoru se jedná o nejdůležitější součást místních dějin a právě tento příběh by tedy měl být vepsán do plochy nového postoloprtského náměstí,“ uvedla před časem Šárka Malá z architektonické kanceláře, která pro město zpracovala studii proměny centrálního prostoru.

V kronikách a pak i dalších dílech je setkání Oldřicha, českého knížete z první poloviny 11. století z dynastie Přemyslovců, s „ženou z lidu“ Boženou popsáno mnohokrát. Došlo k němu pravděpodobně krátce po roce 1000. Událost je situována na Lounsko do Peruce, ale i do Opočna kousek od Postoloprt. Ze svazku Oldřicha a Boženy vzešel syn, kníže Břetislav I.